Strona głównaZdrowieSamotność prowadzi do wielu chorób - demencji, problemów z sercem i innych

Samotność prowadzi do wielu chorób - demencji, problemów z sercem i innych

Samotnośc to prawdziwa plaga współczesnego świata. Choć nowe technologie pozwalają na pozostawanie w kontakcie z tymi, którzy fizycznie są daleko, jednocześnie pewne zmiany kulturowe doprowadziły do tego, że wielu ludzi, nie tylko starszych, odczuwa głęboką samotność. Zjawiskiem zainteresował się świat medyczny, bo okazuje się, że ma ono znaczący wpływ na nasz stan zdrowia.
Samotność prowadzi do wielu chorób - demencji, problemów z sercem i innych [Fot. Solarisys - Fotolia.com]
Nie potrzebujemy nieustannego towarzystwa innych ludzi, życie w pojedynkę czy samodzielne wedrówki po górach nie oznaczają zagrażającej zdrowiu , jednakże sporadyczne kontaty z innymi i brak dobrych relacji skutkuje poważnymi zaburzeniami.

John Cacioppo, neurolog z University of Chicago, zrównuje samotność z fizjologicznymi odczuciami, takimi jak głód i pragnienie, dzięki którym organizm mówi nam, abyśmy jedli lub pili, aby zachować zdrowie. Samotność powinna być uważana za podobną potrzebę, która informuje nas, abyśmy zrobili to, do czego ludzie ewoluowali: byli istotami społecznymi.

Ludzie nie przeznaczeni do samotnego życia. Wyewoluowaliśmy łącząc się w plemiona, aby przetrwać. Potrzeba interakcji jest głęboko zakorzeniona w naszym kodzie genetycznym. Tak bardzo, że brak relacji społecznych wyzwala te same pierwotne dzwonki alarmowe jak , pragnienie i fizyczny.

Krótka izolacja, wyjaśnia prof. Cacioppo, może być korzystna i konieczna, bo podkreśla nasze społeczne potrzeby. Chroniczna samotnośc zaś jest szkodliwa. Chociaż ludzie ciągle nie kojarzą jej z problemami zdrowia fizycznego - ma ona na nie duży wpływ.

Z badań wynika, że samotność:
  • może mieć podobne konsekwencje dla zdrowia, jak palenie 15 papierosów dziennie,
  • zwiększa prawdopodobieństwo o 26 procent
  • wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu
  • zwiększa o 64 procent ryzyko rozwoju demencji klinicznej
  • skutkuje oslabieniem układu odpornościowego
  • wiąże się z dłuższą rekonwalescencją po przebyciu poważnych chorób, np. nowotworów

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy