Strona głównaZdrowieRzucanie palenia - jak zmniejszyć uciążliwość wychodzenia z nałogu

Rzucanie palenia - jak zmniejszyć uciążliwość wychodzenia z nałogu

Zakaz palenia wymusił ograniczenie nałogu nawet w przypadku tych, którzy nie wyobrażają sobie spotkania towarzyskiego przy piwie bez papierosa. Surowe przepisy uniemożliwiły w wielu pubach i restauracjach wydzielenia dostatecznej strefy dla palących. To zatem kolejny, poza licznymi zdrowotnymi, powód do decyzji o rzuceniu palenia. Proces uwalniania się z nałogu jednak nie należy do najłatwiejszych, oto kilka pomysłów na osłabienie uciążliwości całej sprawy.
Rzucanie palenia - jak zmniejszyć uciążliwość wychodzenia z nałogu
  • Głęboki oddech
Głębokie oddychanie może pomóc przezwyciężyć chęć zapalenia papierosa, a także pomaga wzmocnić osłabione nałogiem płuca. Warto spróbować następującego „zabiegu": usiąść z wyprostowanym kręgosłupem i stopami położonymi płasko na ziemi; wziąć wdech przez nos pozwalając powietrzu wypełnić brzuch, a następnie klatkę piersiową i wypuścić powietrze przez usta. Czynność tę należy powtórzyć cztery lub pięć razy.
  • Aktywność fizyczna
Aby pomóc organizmowi usunąć zanieczyszczenia z dróg oddechowych i układu krążenia, warto podjąć się ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, takich jak spacery, jazda na rowerze lub pływanie. Pomaga to usprawnić krążenie i wypłukać toksyny. Poza tym aktywność fizyczna uwalnia endorfiny, hormony odpowiadające za dobre samopoczucie.
  • Dieta
Rzucenie palenia nie sprawia, że przybiera się na wadze, ale procesowi uwalniania się z nałogu często towarzyszy nadmiernie jedzenie lub sięganie po niezdrowe przekąski, co właśnie powoduje przyrost masy ciała. Wiele osób „leczy się" czekoladkami, ciastkami lub chipsami podczas rzucania palenia, by zająć czymś dłonie i zmniejszyć poziom zdenerwowania. Jeśli więc trudno zrezygnować z podjadania, można przynajmniej wybrać coś zdrowego, np. koktajle owocowe, gorzką czekoladę z dużą zawartością kakao, garść niesolonych orzechów.
  • Hipnoza
Jeśli wypróbowałeś/aś plastry nikotynowe i pastylki, a ciągle sięgasz po papierosy, spróbuj hipnozy. Badania opublikowane w Journal of Applied Psychology wykazały, że trzykrotnie bardziej prawdopodobne jest, iż to hipnoza okaże się skuteczna w walce z nałogiem niż nikotynowa terapia zastępcza.
  • Robótki ręczne
Brzmi dziwacznie, ale robienie na drutach to doskonały sposób zapomnienia o papierosie. Palacze często obgryzają paznokcie, by zwalczyć poczucie starty, tzn. brak papierosa w dłoni. Lepszym rozwiązaniem jest więc usiłowanie zrobienia na drutach np. szalika, który posłuży podczas nadchodzącej zimy - zajęte palce nie będą „pamiętały" o papierosach.
  • Wizyta u dentysty
W ciągu kilku tygodni po rzuceniu palenia warto wybrać się do stomatologa. Lekarz poleci pastę, która pomoże usunąć plamy tytoniu. Piękniejszy uśmiech przywróci pewność siebie i da jeszcze więcej powodów do powstrzymania się od palenia.
  • Walka z chęcią na papierosa
Czasami chęć zapalenia papierosa wydaje się przytłaczająca, szczególnie jeśli dzieje się coś złego lub stresującego. Odporność na taką zachciankę można wzmocnić poprzez wzięcie prysznica, energiczny spacer wokół bloku lub potarcie nadgarstków kostką lodu. Brzmi dziwnie, ale celem jest przydanie określonych bodźców zmysłowych, które pomagają odwrócić uwagę umysłu od chęci zapalenia.
  • Zmiana nawyków
Zapalenie papierosa po posiłku może być wyjątkowo trudnym do zwalczenia zwyczajem, więc warto zmodyfikować nawyki dotyczące jedzenia. Po zjedzeniu większego posiłku można zająć się np. wyborem czekoladki z pudełka, obieraniem ze skórki owocu, który będzie stanowił przekąskę, zjedzeniem małej miseczki jogurtu. Jeśli zazwyczaj je się jakiś deser, można też umyć zęby, uczucie świeżości w jamie ustnej pomoże złagodzić chęć na papierosa.
  • Leki wspomagające rzucanie palenia
Lekarz może przepisać wareniklinę, lek nie zawierający nikotyny, który pomaga rzucić palenie. Działa poprzez stymulację tych samych obszarów w mózgu, co nikotyna i blokadę receptorów odpowiadających za wytworzenie chęci sięgnięcia po papierosa.. Lek jest przejmowany przez okres 12 tygodni.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 01:08:48, 20-11-2011 Bogdan Szymczyszyn

    W naszym ośrodku prowadzimy terapię kompleksową metodą - elektropunktura na małżowinie usznej oraz akupunktura klasyczna, laseropunktura i mikroaurikuloakupunktura, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom wielu pacjentów. Dlatego w swojej pracy nastawiamy się na rozwiązanie określonego problemu pacjenta i sprawnego udzielenia mu pomocy. Takie podejście jest atrakcyjne. Skuteczność terapii jest imponująca. Już po pierwszym zabiegu 90% pacjentów przestaje palić bezterminowo. U pozostałych 10% pacjentów następuje istotne zmniejszenie głodu nikotynowego, w ich przypadku wskazany jest dodatkowy zabieg (w terminie do 7 dni gratis).

    Na skuteczność terapii nie ma wpływu staż palenia oraz ilość wypalanych papierosów. Przed zabiegiem należy wstrzymać się od palenia i picia alkoholu minimum dziesięć godzin, co poprawia skuteczność terapii.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy