Strona głównaZdrowieRzucanie palenia - jak zacząć walkę z nałogiem?

Rzucanie palenia - jak zacząć walkę z nałogiem?

Palenie postarza i zwiększa ryzyko wielu chorób, nawet najbardziej uzależnieni od papierosów więc od czasu do czasu podejmują próby porzucenia nałogu. Różny jest skutek tych starań, jednakże powszechnie wiadomo, iż dobra motywacja to ważny element powodzenia walki z uzależnieniem. Poza wspomnianymi czynnikami, tj. chorobą i szybszym starzeniem się, istotnym może być też fakt, że obecnie nie można palić w klubach, restauracjach oraz miejscach publicznych. Poniżej kilka wskazówek, jak zacząć zmagania z nałogiem.
Rzucanie palenia - jak zacząć walkę z nałogiem?
  • Wybierz dzień
Warto przejrzeć swój terminarz i w ciągu najbliższego tygodnia wybrać dzień na rzucenie palenia. Nie powinna to być data związana z licznymi obowiązkami i stresującymi zajęciami, te bowiem będą potęgowały chęć sięgnięcia po papierosa. Nie oznacza to jednak możliwości przesuwania decyzji w nieskończoność - trzeba ustalić pierwszy dzień reszty życia bez papierosa zdecydowanie odgrywa tu kluczową rolę.
  • Po pomoc do lekarza
Lekarz może doradzić, gdzie szukać pomocy i jaką metodę wspomagania decyzji o rzuceniu palenia wybrać. Poza tym „odstawienie" papierosów spowoduje oczyszczenie ciała z toksyn i ułatwi oddychanie, co będzie miało pozytywny wpływ na stan zdrowia. Osoby, które przestają palić, rzadziej się przeziębiają i lepiej sypiają.
  • "Nie palę właśnie dla towarzystwa"
Warto sprawdzić, czy wśród przyjaciół i znajomych nie ma kogoś, kto także boryka się z nałogowym paleniem papierosów. Walka z uzależnieniem będzie łatwiejsza, jeśli włączy się w nią element współzawodnictwa - wzajemnie można się sprawdzać i motywować oraz udowadniać sobie, że „da się radę".
  • Do apteki po środki wspomagające
Jeśli doświadcza się fizycznych objawów związanych z rezygnacją z papierosów, można wybrać między gumą do żucia, plastrami, pastylkami a inhalatorami. Pastylki i gumy do żucia są szczególnie polecane tym, którym brak samej czynności palenia, jednocześnie jednak mogą podrażniać śluzówki, dlatego inni wybierają plastry - pomagają w zwalczaniu głodu nikotynowego. Inhalatory są użyteczne jako sposób na stopniowe zmniejszenie uzależnienia od nikotyny pozwalając jednocześnie na „kontynuowanie palenia" - są w kształcie papierosów i stosuje się je podobnie jak papierosy. Z biegiem czasu wszystkie te środki powinny być ograniczone, stopniowo bowiem zmniejsza się w organizmie "potrzeba" nikotyny.
  • Poinformuj świat o swoim wyzwaniu
Powiedz znajomym, że rzucasz palenie i to nie tylko tym z „realu". Zawiadom wirtualnych przyjaciół na forum, na którym jesteś aktywny/a, a jeśli prowadzisz blog, także na nim umieść informację o walce z nałogiem. Podzielenie się swoją decyzją z innymi czyni motywację silniejszą. Trudniej zrezygnować, gdy wielu ludzi dopinguje, poza tym publiczna porażka bardziej boli...
  • Kiedy zapalisz ostatniego papierosa
Zaledwie 20 minut po ugaszeniu ostatniego papierosa organizm zaczyna się leczyć. Ciśnienie krwi i tętno wracają do normy, no i nie warto zapominać, że można zaoszczędzić około 60 groszy dzięki temu, że nie zapali się następnego.
  • Pozbądź się dowodów uzależnienia
Należy wyrzucić przedmioty kojarzące się z nałogiem. Dotyczy to nie tylko popielniczek, zapalniczek, czy zapałek, ale także np. filiżanki, w której pija się poranną kawę, a do niej zwykle zapala papierosa. Warto też np. przestawić fotel, w którym zazwyczaj spędza się relaksujący moment popołudnia z papierosem w ręku. Te wszystkie rzeczy wyzwalają pragnienie nikotyny, przypominają o paleniu wzmacniając chęć „puszczenia dymka".
  • Zrezygnuj z alkoholu
Przynajmniej przez pierwszych kilka dni po podjęciu decyzji o rzuceniu palenia warto stronić od alkoholu, ten bowiem zwiększa przyjemne efekty działania nikotyny i po kilku drinkach częściej sięga się po papierosa.

Pod koniec pierwszego dnia bez papierosa o połowę zmniejsza się poziom nikotyny i tlenku węgla we krwi. Stężenie tlenu zaś zaczyna wracać do normy. Można sobie pogratulować - to niezłe wyniki, jak na 24 godziny...

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:19:41, 16-08-2011 ~gość: 85.89.189.xxx

    Tu nic niepomorze,trzeba miec silna wole,zeby zerwac z nalogiem palenia.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy