06-11-2006
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Palenie oraz dym papierosowy zabija, i to nie tylko ciebie, ale także twoich najbliższych przebywających w twoim otoczeniu. Co pięć minut na skutek palenia papierosów umiera palacz. Zachęcamy do jak najszybszego zerwania z nałogiem, prezentujemy kilka faktów na temat palenia oraz rady, które pomogą ostatecznie uwolnić się od śmiercionośnego "dymku z papierosa".
Paląc mężczyzna nie staje się męski a wręcz przeciwnie, palenie powoduje impotencję oraz to, że potomstwo może być słabsze lub mieć astmę. W przypadku kobiet palenie źle wpływa nie tylko na urodę ale także na zdrowie i płodność. Co zatem można zyskać rzucając palenie?
- Po 20 minutach od zgaszenia papierosa twoje tętno i ciśnienie wraca do normy.
- Po 8 godzinach poziom tlenu we krwi wraca do normy.
- Po 24 godzinach poziom tlenku węgla w twoim organizmie opada a płuca zaczynają się oczyszczać
- Po 48 godzinach w organizmie nie ma śladu nikotyny oraz wyostrza się zmysł smaku i zapachu.
- Po 72 godzinach oddychanie staje się łatwiejsze, jako, że oskrzela zaczynają pracować normalnie
- Po upływie 2 do 12 tygodniach krążenie się poprawia na tyle, że chodzenie i bieganie jest o wiele łatwiejsze.
- Po 3 do 9 tygodniach później, kaszel, sapanie i problemy z oddychaniem zmniejszają się, ponieważ twoje płuca zwiększają swoją wydolność o około 10 procent.
- Po 5 tygodniach ryzyko zawału jest u ciebie o połowę mniejsze niż u palacza.
- Po 10 latach ryzyko zachorowania na raka płuc jest u ciebie o połowę mniejsze a ryzyko wystąpienia zawału serca jest takie samo jak u osoby, która nigdy nie paliła.
Jeśli przemawiają do ciebie te fakty i zdecydowałeś się na rzucenie palenia oto kilka wskazówek, które mogą ci w tym pomóc:
- Postanów sobie, że chcesz przestać palić, dla siebie, dla zdrowia twojego i tych wokół ciebie lub też dla zaoszczędzenia pieniędzy.
- Wyznacz sobie datę na zerwanie z nałogiem, ale niech to będzie jakiś realny termin typu ‘jutro’ lub ‘za tydzień’ a nie w ‘przyszłym miesiącu’ czy ‘za 5 lat’.
- Zaplanuj jak sobie radzić z chęcią na kolejną chmurkę. Chęć zapalenia trwa około trzech (!) minut za każdym razem. Znajdź coś, co pozwoli odwrócić twoją uwagę oraz myśli o papierosie. Spróbuj słuchać muzyki, czytać książkę lub zajmij się czymś aktywnie np. tańcz lub biegaj w miejscu. Podczas pierwszych dni walki z nałogiem mogą wystąpić objawy rozdrażnienia, huśtawki nastrojów oraz złości, mogą one trwać do 3-4 tygodni. Podczas tego okresu mogą być przydatne środki zastępcze takie jak gumy z zwartością nikotyny czy
też plastry nikotynowe.
- Znajdź zajęcie dla swoich dłoni. Każdy, kto rzucał palenie wie jak ważne jest żeby zająć czymś swoje dłonie.
- Poinformuj znajomych i przyjaciół o tym, że rzucasz palenie i poproś żeby nie częstowali cię papierosem lub żeby nie palili w twojej obecności. Poproś ich o wsparcie.
- Unikaj miejsc, w których są palacze i w których zwykłeś palić. Jeżeli spotykałeś się ze znajomymi w pubie spróbuj spotkać się z nimi w jakimś innym miejscu może w kawiarni gdzie nie ma miejsc dla palaczy. Jeżeli zwykłeś palić po obiedzie to spróbuj zamiast tego iść na spacer lub zajmij się czymś np. układaniem puzzli.
- Nagradzaj się za swoje postępy! Nie zapominaj o tym.
Nie załamuj się, jeżeli nie uda ci się rzucić palenia za pierwszym razem. Wiele osób, którym się udało próbowali kilka razy. Najważniejsze, że się starasz i tego naprawdę chcesz. Pamiętaj: chcieć to móc!
Jacek Piec