Strona głównaZdrowieRząd zadba o naszą psychikę

Rząd zadba o naszą psychikę

Rząd zdecydował o ustanowieniu narodowego programu ochrony zdrowia psychicznego, który będzie realizowany w latach 2011-2015. Będzie to pierwszy taki program poświęcony problematyce zdrowia psychicznego.
Celem rządowego programu ma być promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym. Chodzi także o zapewnienie osobom z takimi zaburzeniami dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz innych form wsparcia i pomocy, które umożliwią im życie w rodzinie i społeczeństwie. W programie założono również rozwój badań naukowych i tworzenie systemu informacji koniecznych do skutecznego zapobiegania zaburzeniom psychicznym.

Program będzie realizowany przez ministrów: sprawiedliwości, obrony narodowej, zdrowia, edukacji narodowej, pracy i polityki społecznej, nauki i szkolnictwa wyższego oraz spraw wewnętrznych i administracji. W jego realizację zostanie zaangażowany Narodowy Fundusz Zdrowia oraz włączą się samorządy województw, powiatów i gmin. Będą mogły w nim uczestniczyć m.in.: organizacje społeczne, stowarzyszenia, fundacje, samorządy zawodowe i kościoły. Realizacją programu będzie kierował minister zdrowia, koordynujący także wykonanie zadań.

Zdaniem rządu, ustanowienie programu jest konieczne z wielu powodów. Po pierwsze od wielu lat rośnie liczba osób cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowań. Od 1990 do 2004 r. liczba leczonych ambulatoryjnie wzrosła o 131 proc., a hospitalizowanych o 45 proc.

Co najmniej 10 proc. dzieci i młodzieży, tj. 900 tys. osób w wieku do 18 roku życia, wymaga opieki i pomocy psychiatryczno-psychologicznej. Rośnie również liczba osób po 65 roku życia potrzebujących opieki psychogeriatrycznej.

Wciąż wysokie jest zagrożenie popełnieniem samobójstwa - w latach 1990-2004 o ponad 22 proc. wzrosła liczba samobójstw zakończonych śmiercią.

Poważne zagrożenie dla zdrowia psychicznego stanowią też bezrobocie, stres w pracy, bieda, emigracja zarobkowa, nadużywanie alkoholu i narkotyków.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy