Strona głównaZdrowieRząd przyjął pakiet zdrowotny

Rząd przyjął pakiet zdrowotny

Rząd przyjął ustawy pakietu zdrowotnego jesiennej ofensywy legislacyjnej. Projekty te dotyczą restrukturyzacji i oddłużania szpitali oraz refundacji leków.
Podczas konferencji prasowej premier wraz z minister zdrowia przekonywali, że przyjęte przez rząd propozycję mają na celu restrukturyzację szpitali, ograniczenie dopłat pacjentów do leków refundowanych poprzez ustalenie sztywnych marż, szybsze dochodzenie do odszkodowań za błędy lekarskie oraz realne skrócenie czasu oczekiwania w kolejkach.

Jako kluczowe przedstawione zostały projekty restrukturyzacji i oddłużenia szpitali - zmodyfikowana wersja rozwiązań zawetowanych wcześniej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Zmiany te są gruntowne i długo oczekiwane. Po poprzedniej nieudanej próbie dzisiaj wracamy do tej sprawy, mając na uwadze przede wszystkim dobro pacjentów. Będziemy ratowali polskie szpitale poprzez ich częściowe oddłużanie, uczynienie samorządów ich realnymi gospodarzami, a także uwolnienie ich od złych przepisów - powiedział szef rządu.

Ustawa o badaniach klinicznych wprowadzi obowiązkowe ubezpieczenia dla uczestników i transparentne umowy pomiędzy pacjentem, szpitalem a podmiotem organizującym badanie. Ograniczone zostaną także dopłaty pacjentów do leków refundowanych, a ich ceny będą jednakowe we wszystkich aptekach. Ceny zbytu będą ustalane pomiędzy Ministerstwem Zdrowia i producentem leków, a marże hurtowe i apteczne będą sztywne.

- Nie będzie gry promocjami w aptekach. Do apteki pacjent przyjdzie, aby usłyszeć pełną informację o leku czy jego tańszym zamienniku - podkreśliła Ewa Kopacz.

Kolejną zmianą zaprezentowaną przez minister zdrowia jest reforma kształcenia lekarzy. Według przyjętych założeń, szósty rok studiów ma być rokiem stażowym, na którym studenci w małych grupach będą zdobywać praktyczną wiedzę. Reforma obejmie też system specjalizacji. Dzięki skróceniu edukacji, na rynku ma zwiększyć się liczba specjalistów.

Ostatnią ustawą przedstawioną przez minister na konferencji jest projekt informatyzacji w polskiej służbie zdrowia. Ma ona umożliwić kontrolowanie nieprawidłowości i nadzorowanie sytuacji w służbie zdrowia, np. czasu oczekiwania w kolejkach.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy