Strona głównaZdrowieRyzyko udaru - codzienna aktywność w domu i pracy to za mało

Ryzyko udaru - codzienna aktywność w domu i pracy to za mało

Aktywność fizyczna, którą wykonujemy w życiu codziennym, w pracy lub w domu, nie jest wystarczająca, aby chronić nas przed udarem. Ćwiczenia w czasie wolnym i korzystanie z aktywnych środków transportu wiążą się ze zmniejszonym zagrożeniem udarem.
Ryzyko udaru - codzienna aktywność w domu i pracy to za mało
- Aktywność fizyczna w czasie wolnym i w trakcie przemieszczania się (np. do pracy, czy do sklepu) staje się coraz ważniejsza, ponieważ wiele zawodów i zajęć domowych coraz częściej wymaga - mówi Adam Viktorisson z Sahlgrenska Academy na Uniwersytecie w Göteborgu.

Dwie dekady monitorowania zdrowia

Badanie objęło ponad 3,6 tys. osób, których styl życia i zdrowie monitorowano przez dwie dekady. Dane dotyczące aktywności fizycznej zebrano z ankiet. Niektórzy uczestnicy nosili też krokomierze.

Aktywność fizyczna w pracy nie daje efektu ochronnego

Korzyści zdrowotne wynikające z aktywności fizycznej są dobrze znane, ale wcześniejsze testy skupiały się głównie na aktywności fizycznej w czasie wolnym. Badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że wysiłek w pracy może mieć negatywny wpływ na zdrowie, zwiększając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

- Sposób i czas, w jaki wykonujemy , wydaje się odgrywać kluczową rolę w określaniu jej korzyści zdrowotnych. W naszym badaniu aktywność związana z czasem wolnym i przemieszczaniem się była związana z niższym ryzykiem udaru, podczas gdy aktywność w czasie pracy lub w gospodarstwie domowym nie miała takiego przełożenia - podkreśla Adam Viktorisson.

- Praca wymagająca wysiłku fizycznego często wiąże się ze stresem, niewielkimi możliwościami regeneracji, zanieczyszczeniem powietrza i ogólnie gorszymi warunkami społeczno-ekonomicznymi, co może przeciwdziałać pozytywnym efektom aktywności fizycznej - dodaje.

Promocja zdrowia

Autorzy mają nadzieję, że wyniki poprawią świadomość i doprowadzą do zmian w polityce zdrowia publicznego, aby zachęcić społeczeństwo do aktywności fizycznej. - Zachęcanie ludzi do wysiłku w życiu codziennym, na przykład poprzez chodzenie, i inne rodzaje ćwiczeń, może być ważną strategią w zmniejszaniu liczby udarów i poprawianiu rokowania osób, które doznają - uważa Adam Viktorisson.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy