Strona głównaZdrowieRyby uchronią przed stwardnieniem rozsianym?

Ryby uchronią przed stwardnieniem rozsianym?

Regularne jedzenie ryb może mieć związek z niższym ryzykiem rozwoju stwardnienia rozsianego.
Ryby uchronią przed stwardnieniem rozsianym? [Fot. nadianb - Fotolia.com] Ludzie, którzy jedli co najmniej raz w tygodniu lub trzy razy w miesiącu i zażywali jednocześnie suplementy z kwasami , mieli o 45 procent niższe ryzyko zachorowania na (łac. sclerosis multiplex, SM) w porównaniu do osób, które sięgłay po ryby rzadziej niż raz w miesiącu i nie przyjmowały żadnych suplementów.

Od jakiegoś czasu wiadomo, że ryby i chronią przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Teraz ustalono, że może również zabezpieczac tankę nerwową przed uszkodzeniami, które są charakterystyczne dla stwardnienia rozsianego.

Stwardnienie rozsiane to choroba ośrodkowego układu nerwowego. Prowadzi ona do zaburzenia komunikacji pomiędzy między mózgiem i resztą ciała. Jednym z głównych objawów jest utrata otoczki mielinowej chroniącej komórki nerwowe, co skutkuje zakłóceniami przekazywania impulsów wzdłuż dróg nerwowych w mózgowiu i rdzeniu kręgowym. Rozwój choroby prowadzi do tego, że układ odpornościowy atakuje i niszczy mielinę w różnych miejscach układu nerwowego (stąd określenie „stwardnienie rozsiane").

W badaniu wzięło udział 1100 osób. U połowy z nich zdiagnozowano wczesną fazę SM, tj. klinicznie izolowany zespół (CIS - clinically isolated syndrome) - pierwszy objaw stwardnienia rozsianego.

Uczestnicy informowali uczonych o tym, ile średnio jedli ryb i owoców morza, takich jak łosoś, tuńczyk, czy krewetki. Wysokie spożycie określono, gdy te produkty stanowiły posiłek co najmiej raz w tygodniu lub trzy razy w miesiacu przy jednoczesnym zażywnaiu suplementów z tłuszczem ryb. Niskie spożycie ryb oznaczało jedzenie mniej niż jedną porcję ryb w miesiącu.

Okazało się, że najwyższa ilość ryb w diecie zmniejszyła ryzyko wystąpienia SM lub zespołu klinicznie izolowanego o 45 proc. w porównaniu niskiego spożycia ryb.

W testach uwzględniono też 13 odmian genetycznych, o których wiadomo, że regulują poziomy kwasów tłuszczowych. Dwie z tych odmian miały związek z niższym ryzykiem stwardnienia rozsianego, bez względu na ilość ryb w diecie. Wydaje się zatem, że w przypadku niektórych ludzi można mówić o genetycznej przewagę w regulowaniu poziomu kwasów tłuszczowych.

Wyniki badań będą dostępne w najnowszym numerze magazynu American Academy of Neurology.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy