Strona głównaZdrowieRyby pomocne w profilaktyce choroby Alzheimera

Ryby pomocne w profilaktyce choroby Alzheimera

„Ryba wpływa na wszystko”, głosi hasło trwającej od połowy czerwca kampanii Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizatorzy chcą nakłonić konsumentów do umieszczenia w swoim jadłospisie produktów rybnych ze względu na zdrowotne właściwości żywności tego rodzaju.
Ryby zwierają pełnowartościowe i łatwo przyswajalne białko. Są też źródłem jedynego zdrowego tłuszczu zwierzęcego, w jego składzie znajdują się bowiem kwasy tłuszczowe wielonienasycone, wśród ich zaś kwasy Omega-3 stanowiące ochronę przed chorobami serca i nadciśnieniem tętniczym. Spełniają one funkcje przeciwzakrzepowe, obniżają ciśnienie krwi, podnoszą poziom dobrego cholesterolu eliminując jednocześnie zły, hamują proces tworzenia się zatorów w naczyniach krwionośnych, stanowią ważny element profilaktyki przeciwmiażdżycowej.

Ponadto, ryby usprawniają funkcjonowanie mózgu, korzystnie wpływają na jego ukrwienie korzystnie działają na przebieg procesów poznawczo-myślowych. Osoby, które często spożywają ryby, są sprawniejsze umysłowo w wieku dojrzałym, rzadziej popadają w depresję. Wśród tej grupy notuje się też znacznie niższe prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera.

Jak informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa, Polacy jedzą o około połowę mniej ryb rocznie niż obywatele tzw. „starych” państw członkowskich Unii Europejskiej.

źródło:

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy