Strona głównaZdrowieRuch w starszym wieku - jakikolwiek jego rodzaj jest przydatny

Ruch w starszym wieku - jakikolwiek jego rodzaj jest przydatny

Każdy rodzaj wysiłku fizycznego przydaje się w wieku seniorskim, mówią uczeni z Cambridge University. Już taki wysiłek jak regularne chodzenie czy samodzielne wykonywanie prac domowych ma znaczenie dla lepszej ochrony zdrowia.
Ruch w starszym wieku - jakikolwiek jego rodzaj jest przydatny [Fot. Barselona Dreams - Fotolia.com] Istnieje powszechna zgoda co do tego, że regularna aktywność fizyczna przynosi duże korzyści zdrowotne. Jednak aktualne wytyczne jej dotyczące są skierowane głównie do ludzi w średnim wieku. Nie jest zaś jasne, czy aktywność fizyczna przekłada się również na korzyści zdrowotne układu sercowo-naczyniowego u osób starszych. Dlatego autorzy badań postanowili porównać związek między różnymi poziomami wysiłku fizycznego a ryzykiem chorób układu krążenia u seniorów i osób w średnim wieku.

W przypadku ludzi w starszym wieku każdy rodzaj może być korzystny dla serca i zmniejszać . Według uczonych, jeśli chodzi o ludzi w starszym wieku, każda forma ćwiczeń jest lepsza od siedzącego stylu życia. Już taki wysiłek jak regularne chodzenie czy samodzielne ma znaczenie dla lepszej ochrony zdrowia.

W trwającycm niemal dwie dekady badaniu wzięło udział 24,5 tys. osób w wieku 39-79 lat. Uczestnicy wypełnili dokładny kwestionariusz dotyczący ich zdrowia i stylu życia. Ponadto przeszli badanie lekarskie i dostarczyli próbki krwi. Na podstawie zebranych danych autorzy podzielili badanych na cztery grupy: aktywną, umiarkowanie aktywną, umiarkowanie nieaktywną i nieaktywną.

Przy analizie danych dotyczących zmian w stanie zdrowia na przestrzeni lat, wzięto pod uwagę wiek uczestników, przydzielając ich do grup: poniżej 55 lat, 55 - 65 lat, lub też ponad 65 lat. Ustalono, że w porównaniu do nieaktywnych seniorów, wskaźnik ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych wynosił 0,86 dla osób średnio nieaktywnych powyżej 65 lat, 0,87 dla osób średnio aktywnych i 0, 88 dla aktywnych. U ludzi w wieku 55 - 65 lat i poniżej 55 lat relacje te były nieistotne statystycznie.

Podsumowując analizy, uczeni wskazują, że poważne zdarzenia sercowo-naczyniowe dotyczyły głównie ludzi z najstarszej grupy wiekowej, co może wyjaśnić, dlaczego to u nich właśnie związek pomiędzy aktywnością fizyczną i poziomem zagrożenia wspomnianymi chorobami. Starsi, średnio nieaktywni ludzie odznaczali się o 14 proc. niższym ryzykiem incydentów sercowo-naczyniowych niż , więc można wnioskować, że jakakolwiek forma wysiłku fizycznego daje korzyści dla zdrowia serca.

O wynikach badań można przeczytać w European journal of preventive cardiology.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy