Strona głównaZdrowieRozmaryn chroni mózg - zmniejsza ilość wolnych rodników

Rozmaryn chroni mózg - zmniejsza ilość wolnych rodników

Rozmaryn nie tylko świetnie poprawia smak takich potraw, jak kurczak i jagnięcina, ale jest również dobry dla mózgu. Zioło zawiera składnik, który zwalcza wolne rodniki w mózgu.
Rozmaryn chroni mózg - zmniejsza ilość wolnych rodników [fot. Silke from Pixabay]
Aktywny składnik rozmarynu, znany jako kwas karnozowy (carnosic acid, CA), może chronić mózg przed udarem i neurodegeneracją, które są wywoływane szkodliwymi cząstkami - wolnymi rodnikami. Uważa się, że wolne rodniki sprzyjają nie tylko udarom i chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak , ale też nasilają niekorzystne efekty normalnego starzenia się mózgu.

Pomocny może tu być . Chroni komórki mózgowe przed niszczeniem wolnych rodników. Kwas karnozowy jest też aktywowany w wyniku uszkodzeń wywoływanych przez wolne rodniki, pozostając „w uśpieniu", gdy jego działanie nie jest potrzebne.

Działanie tego rodzaju jest nazywane przez medyków „terapeutycznie aktywowanym lekiem" (pathological-activated therapeutic, PAT). Inaczej niż pozostałe leki, PAT nie daje znaczących skutków ubocznych w różnych obszarach organizmu.

- Ten nowy rodzaj leku działa poprzez mechanizm znany jako reakcja redoks, w którym elektrony są przenoszone z jednej cząsteczki do drugiej dla aktywacji systemu obronnego organizmu - mówi prof. Stuart A. Lipton, autor badań.

- Ponadto, w przeciwieństwie do większości nowych leków, wspomniana forma związku jest bezpieczna i klinicznie dobrze tolerowana. Jest zawarta z naturalnie występującym ziole, które stosowano u ludzi od ponad tysiąca lat - dodaje prof. Lipton.

Rozmaryn jest wiecznie zielonym krzewem i zgodnie z tradycją swoją nazwę wziął od Matki Boskiej, która rozwiesiła swój płaszcz na krzaku, a biały kwiat rośliny następnego ranka stał się niebieski i zaczął być określany jako „Róża Maryi". Rozmaryn, uprawiany w Alpach od średniowiecza, stał się częścią europejskiej medycyny ludowej i zalecano go na poprawę funkcjonowania układu nerwowy oraz zapobieganie rozmaitym chorobom, w tym problemom ze skórą, a także chorobom reumatycznym.

Według medyków lepsze wykorzystanie związków z rozmarynu może pomóc zwiększyć ochronę przed takimi dolegliwościami, jak choroba Alzheimera i , a może także spowolnić efekty starzenia się.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy