Strona głównaZdrowieRoślinna dieta pomaga zmniejszyć ryzyko zaburzeń poznawczych

Roślinna dieta pomaga zmniejszyć ryzyko zaburzeń poznawczych

Dieta bogata w produkty roślinne zmniejsza ryzyko zaburzeń poznawczych i demencji u osób starszych.
Roślinna dieta pomaga zmniejszyć ryzyko zaburzeń poznawczych [fot. LC-click from Pixabay]
W kilkunastoletnich badaniach z udziałem ponad 800 osób w wieku powyżej 65 lat przeanalizowano związek między składnikami diety, , metabolizmem endogennym i zaburzeniami funkcji poznawczych.

Okaząło się, że istnieje ochronny związek między metabolitami pochodzącymi z kakao, kawy, grzybów i czerwonego wina, a także produktów bogatych w polifenole (jabłka, kakao, zielona herbata, jagody, pomarańcze, granaty) i zaburzeniami funkcji poznawczych u osób starszych.

Określenie relacji między zaburzeniami poznawczymi i metabolizmem mikrobioty oraz jedzenia pozwoli na opracowanie strategii profilaktycznych i terapeutycznych, które pomogą zadbać o nasze zdrowie poznawcze, mówią autorzy z uniwersytetu w Barcelonie.

Według ekspertów zmiana stylu życia i diety mają decydujące znaczenie jako strategia zapobiegania osłabienia funkcji poznawczych i rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i inne formy demencji - Większe spożycie owoców, warzyw oraz innej żywności pochodzenia roślinnego dostarcza i pozostałych bioaktywnych związków, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych z powodu starzenia się - mówi Cristina Andrés-Lacueva, współautorka badań.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, jest obecnie siódmą najczęstszą przyczyną zgonów wśród wszystkich chorób i jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i niesamodzielności osób starszych na całym świecie. Choroba ma poważne skutki fizyczne, psychologiczne, społeczne i ekonomiczne, nie tylko dla samych pacjentów, ale także dla ich opiekunów, rodzin i całych społeczności.

Globalnie 55 milionów ludzi cierpi na . Ze względu na starzenie się wielu społeczeństw, odsetek seniorów rośnie i szacuje się, że liczba chorych wzrośnie do 78 mln w 2030 roku oraz 139 mln w 2050 roku.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy