Strona głównaZdrowieRehabilitacja? Tylko dla niepełnosprawnych

Rehabilitacja? Tylko dla niepełnosprawnych

Większość Polaków uważa, że rehabilitacja przeznaczona jest jedynie dla osób niepełnosprawnych – to wniosek z badania opinii przeprowadzonego w ramach kampanii „Otwarcie dla rehabilitacji” . Mimo, że większość dorosłych osób chociaż raz w życiu korzystało z usług rehabilitacyjnych, nadal wiele z nich nie wie, dla kogo przeznaczone są zabiegi fizjoterapeutyczne, a rehabilitację utożsamia zwykle z masażem czy gimnastyką leczniczą.
Rehabilitacja? Tylko dla niepełnosprawnych [Fot. Paweł Michałowski - Fotolia.com] Ponad 70 proc. Polaków uważa, że przeznaczona jest jedynie dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Rehabilitacja jest ważną składową kompleksowej opieki medycznej – z tą opinią zgadza się ponad 85 proc. badanych. Chociaż z zabiegów korzystają najczęściej osoby wymagające rehabilitacji kręgosłupa oraz te, które doświadczyły poważnego urazu lub wypadku, wbrew obiegowym opiniom, rehabilitacja dotyczy znacznie szerszej grupy osób, w tym dzieci, pacjentów po udarze mózgu, a nawet pracujących w pozycji siedzącej.

Fizjoterapia obejmuje możliwości zabezpieczenia i przywrócenia prawidłowości rozwoju psychomotorycznego dziecka, zapobiega chorobom narządów ruchu wieku rozwojowego. Jest ona również profilaktyką występowania jak i leczeniem zmian przeciążeniowych (w związku z prowadzonym trybem życia czy pracą) oraz urazowych w następstwie wypadków jak i nadmiernej aktywności fizycznej osób do tego nieprzygotowanych. W przypadku wystąpienia chorób cywilizacyjnych (np. czy udar mózgu) daje szanse na powrót do życia społecznego i zawodowego. Jest ona jednym z najbardziej skutecznych narzędzi w leczeniu bólu somatycznego. Spowalnia również przebieg procesów inwolucyjnych (starczych), dając szansę na tzw. pogodną starość.

Sport to zdrowie?

Polacy coraz częściej biorą także udział w aktywnościach sportowych – już ponad 45 proc. osób trenuje regularnie, a 50 proc. robi to sporadycznie. Niestety, jedynie ok. 35 proc. z nich decyzję o rozpoczęciu treningów konsultuje ze specjalistą – najczęściej jest to lekarz POZ (rodzinny).

Niezwykle cieszy fakt, że Polacy są coraz bardziej . Ćwicząc regularnie, dbamy o swoje ciało, zgrabną sylwetkę, a co za tym idzie – dobre samopoczucie. Jednak niedopasowanie dyscypliny sportu do możliwości naszego organizmu, zbyt częste i intensywne treningi wykonywane bez konsultacji ze specjalistą mogą prowadzić do poważnych kontuzji i przeciążeń. Z badania opinii wynika, że doświadcza ich niemal 45 proc. uprawiających sport osób.

– Niewiele z nas zdaje sobie sprawę, że równie ważna jak regularna aktywność fizyczna, jest też właściwa profilaktyka, m.in. kontrolowanie swojego stanu zdrowia, stała opieka fizjoterapeuty, wykonywanie ćwiczeń na odpowiednim sprzęcie czy podejmowanie skutecznych kroków w wypadku nawet drobnych urazów. Osoby aktywne powinny pamiętać, że każdy rodzaj treningu wymaga rozsądku i właściwego podejścia. Sport to zdrowie, ale zawsze pod pewnymi warunkami – jeśli będziemy pamiętać o pewnych zasadach, ryzyko poważnych kontuzji na pewno będzie mniejsze – wyjaśnia ekspert kampanii „Otwarcie dla rehabilitacji” dr Marek Kiljański, prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

Vratislavia Medica

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy