Strona głównaZdrowieRegularny wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko raka prostaty

Regularny wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko raka prostaty

Wyższa aktywność fizyczna to niższe ryzyko raka prostaty, mówią brytyjscy badacze.
Regularny wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko raka prostaty [fot. RoboMichalec from Pixabay]
W badaniu wzięło udział ponad 140 tyięcy mężczyzn, z których 80 tysięcy chorowało na . Jak się okazało, regularna aktywnośc fizyczna pomaga uchronić się przed tym nowotworem.

Pracowniczy Uniwersytetu w Bristolu ustalili, że uczestnicy z określonym wariantem sekwencji DNA, która sprawia, że ludzie ci są bardziej skołonni do , mieli o 51 proc. niższe ryzyko raka prostaty niż osoby, które nie miały tego konkretnego wariantu. Co istotne, odkrycia dotyczą ogólnej aktywności fizycznej, a nie jedynie intensywnych ćwiczeń.

Już wcześniej jasno wykazano, że bycie aktywnym może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego, a także i , jednak dowody dotyczące nowotworu prostaty były ograniczone. Teraz jednak, przy wykorzystniu genetyki, odkryto, że bycie aktywnym może mieć duży wpływ na zagrożenie rakiem prostaty. Oznacza to, że treningi dołączają do dbałości o wagę w zakresie silnej profilaktyki wspomnianej choroby.

W owym badaniu wzięto pod uwagę 22 czynniki mogę oddziaływać na prawdopodobieństwo rozwoju raka prostaty i okazało się, że efekty związane z aktywnością fizyczną były najjaskrawiej widoczne, mówią autorzy.

uderzające. Utoruje to drogę do jeszcze większej liczby badań, w których podobne metody można zastosować do innych czynników związanych ze stylem życia, aby pomóc zidentyfikować sposoby, w jakie mężczyźni mogą zmniejszyć ryzyko raka prostaty".

Ze statystyk wynika, że rak prostaty jest drugim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i czwartym najczęściej występującym rakiem w ogóle. W 2018 roku odnotowano 1,3 miliona nowych przypadków tej choroby.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć