Strona głównaZdrowieRegularne chodzenie osłabia ryzyko niewydolności serca u starszych kobiet

Regularne chodzenie osłabia ryzyko niewydolności serca u starszych kobiet

Chodzenie przez co najmniej 40 minut kilka razy w tygodniu w średnim lub szybkim tempie przekłada się na niemal 25-procentowe osłabienie ryzyka niewydolności serca wśród kobiet po menopauzie. Taki ochronny efekt wydawał się być niezależny od masy ciała kobiety, czy innych aktywności.
Regularne chodzenie osłabia ryzyko niewydolności serca u starszych kobiet [fot. Julita from Pixabay]
Około 6,5 miliona ludzi zmaga się z niewydolnością serca, czyli stanem, w którym serce staje się zbyt słabe, aby pompować dostateczną ilość krwi dla zaspokojenia potrzeb organizmu. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem; kobiety w wieku 75-84 lat są trzy razy bardziej narażone na tę chorobę w porównaniu z kobietami z grupy wiekowej 65-74 lata.

- Wiadomo, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko niewydolności serca, ale nie było jasne, czy samo chodzenie wystarczy - mówi kardiolog Somwail Rasla z Uniwersytetu Browna. - Pokazujemy, że chodzenie jest nie tylko dostępną formą ćwiczeń, ale niemal dorównuje innym rodzajom , które analizowano wcześniej pod kątem obniżenia ryzyka niewydolności serca. Okazuje się, że poprzez chodzenie można osiągnąć wydatek energetyczny porównywalny do tego, który uzyskuje się dzięki innym rodzajom aktywności fizycznej - dodaje Rasla.

Ponieważ chodzić można niemal w dowolnym momencie i nie wymaga ono specjalnego sprzętu, jest to aktywność w zasięgu starszych kobiet, szczególnie tych, które wahają się, czy zapisać się na siłownię lub rozpocząć jakiś konkretny program ćwiczeń.

Przeanalizowano czas chodzenia i wyniki zdrowotne 89 tys. kobiet w wieku 50-79 lat w okresie ponad 10 lat. Sprawdzono, jakie korzyści dają , biorąc pod uwagę częstotliwość chodzenia, jego czas i prędkość.

Okazało się, że panie, które chodziły najdłużej i najczęściej, były o 25 procent mniej narażone na rozwój niewydolności serca w porównaniu z kobietami chodzącymi najmniej.

Częstotliwość, czas trwania i prędkość chodu przyczyniają się mniej więcej w równym stopniu do tego ogólnego efektu. Uczestniczki, które spacerowały co najmniej dwa razy w tygodniu, miały o 20 do 25 procent niższe ryzyko niewydolności serca niż te, które chodziły rzadziej. Panie spacerujące przez co najmniej 40 minut, miały o 21-25 procent niższe ryzyko niż te, które chodziły na krótsze spacery. Wreszcie, kobiety chodzące w średnim lub szybkim tempie odznaczały się odpowiednio 26 i 38 procent niższym prawdopodobieństwem niewydolności serca w porównaniu z tymi, które chadzały wolniej.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy