Strona głównaChorobyRak wątroby - pełnoziarniste produkty pomogą zmniejszyć ryzyko tego nowotworu

Rak wątroby - pełnoziarniste produkty pomogą zmniejszyć ryzyko tego nowotworu

Pełnoziarniste produkty, mogą zmniejszyć ryzyko raka wątroby, mówią uczeni z Harvard Medical School w Bostonie.
Rak wątroby - pełnoziarniste produkty pomogą zmniejszyć ryzyko tego nowotworu [Fot. LeslieAnn - Fotolia.com]
Pełnoziarniste produkty od dawna są związane z poprawą przemiany materii i lepszym funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego. Teraz ustalono, że częstsze jedzenie takich produktów ma związek ze zmniejszeniem ryzyka nowotworu raka wątroby. Z danych zebranych przez amerykańskich badaczy wynika, że osoby umieszczające większe ilości produktów pełnoziarnistych, w tym płatków z pełnego ziarna w diecie, cechują się niższym prawdopodobieństwem zachorowania na .

Autorzy zaznaczają jednocześnie, że uzyskane wyniki należy interpretować z ostrożnością ze względu na małą liczbę cierpiących na raka pacjentów biorących udział w badaniu. Nie uwzględniono też częstości występowania wśród uczestników zapalenia wątroby typu C i B, które jest głównym czynnikiem ryzyka raka wątroby.

W badaniach odkryto, że największe ilości produktów pełnoziarnistych w diecie (średnio ponad 33 g dziennie) oznaczała zmniejszenie ryzyka raka o 37 proc. w porównaniu do najmniejszych dawek tych produktów. Co ciekawe, takiego efektu ochronnego nie dawało jedzenie także przecież bogatych w błonnik warzyw i owoców. W każdym razie, autorzy sądzą, że skutek ochronny pełozniarnistgo jedzenia jest związany z , ponieważ zmniejsza on ryzyko , nadmiaru , organizmu, stłuszczenia wątroby i nadwagi, a wymienione czynniki sprzyjają rozwojowi raka wątroby.

Rak wątroby jest szóstą najczęstszą formą nowotworu na całym świecie.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Jama Oncology.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy