Strona głównaZdrowieRak coraz mniej śmiertelny? Wskaźniki przeżywalności są wyższe

Rak coraz mniej śmiertelny? Wskaźniki przeżywalności są wyższe

Z amerykańskich danych wynika, że współczesne sposoby leczenia nowotworów dają pacjentom duże nadzieje na pokonanie choroby. Okazuje się, że według statystyk wzrasta liczba ludzi, którzy przetrwali atak raka.
Rak coraz mniej śmiertelny? Wskaźniki przeżywalności są wyższe [Fot. ronstik - Fotolia.com] Według danych American Association for Cancer Research, w 2013 roku walkę z rakiem wygrało niemal 14 milionów ludzi, a do 2022 roku liczba takich pacjentów ma się zwiększyć do 18 milionów.

Jak wyjaśniają uczeni, diagnoza raka nie jest już dzisiaj „wyrokiem śmierci", jak to miało miejsce kiedyś. Dostępne leczenie jest coraz skuteczniejsze. Rozpoznanie zaś, dzięki większej świadomości, ludzi, często następuje dostatecznie wcześnie.

Jak podają lekarze z Mount Sinai Medical Center w Nowym Jorku, poprawa przeżywalności dotyczy np. raka piersi czy raka prostaty. U chorych na odnotowano we wspomnianej placówce około 100 proc. przeżywalności w ciągu pięciu lat, jeśli chodzi zaś o , pięcioletni wskaźnik przeżycia wynosił 75 proc. w 1975 roku i prawie 89 proc. w 2012 r. Wyzwanie ciągle stanowi - najpowszechniejsza forma nowotworu. Jedynie 3 proc. pacjentów udało się wygrać z tą chorobą w wieloletniej perspektywie.

Amerykanie szacują, że do 2020 roku dwie trzecie osób, które przeżyły raka, będą miały co najmniej 65 lat, wiec system opieki zdrowotnej musi uwzględnić szczególne potrzeby starszych pacjentów onkologicznych.

Choroby nowotworowe ciągle stanowią ogromne zagrożenie. Jakkolwiek zwiększa się odsetek pacjentów wyleczonych, wzrasta jednocześnie liczba zachorowań, co jest spowodowane m. in. starzeniem się populacji (nowotwory są najczęstsze u ludzi w dojrzałym i starszym wieku) i niezdrowym stylem życia. Jak podaje WHO, w 2015 roku na raka zmarło 8,8 mln ludzi. Jednocześnie Organizacja szacuje, że 30 do 50 proc. można by uniknąć dzięki dbaniu o siebie - stosowaniu zdrowej diety, unikaniu nadmiaru alkoholu i regularnej aktywności fizycznej.

Badania przedstawiono w magayznie Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy