Strona głównaZdrowiePsychoterapia w walce z uderzeniami gorąca

Psychoterapia w walce z uderzeniami gorąca

Po leczeniu raka piersi wiele kobiet cierpi na uderzenia gorąca i nocne poty, ale psychoterapia może pomóc złagodzić te objawy, twierdzą brytyjscy uczeni.
Psychoterapia w walce z uderzeniami gorąca U pań, które przeszły terapię behawioralną, w ciągu sześciu miesięcy zanotowano redukację opisywanych symptomówo połowę.

- i to bardzo uciążliwe dolegliwosci, które wywołujuą wstyd i problemy ze snem. Są trudne do leczenia, szczególnie u kobiet, które miały , ponieważ hormonalna terapia zastępcza nie jest powszechnie zalecana tym pacjentkom - mówią lekarze.
Jak wynika z badań opublikowanych w Lancet Oncology, 65-85% kobiet po leczeniu w wyniku zachorowania na nowotwór doświadcza uderzeń gorąca.

Panie, które poddały się terapiii behawioralno-poznawczej, odniosły z niej wymierne korzyści w postaci ograniczenia uderzeń gorąca i nocnych potów. Ponadto, stwierdziły, że dzięki terapii polepszył im się nastrój, jakość życia i lepiej spały.

Do badań zaproszono 96 pań, które były leczone z powodu raka piersi i cierpiały na nocne poty nocne oraz uderzenia gorąca. Część z nich przypisano do grupy poddanej standardowej terapii, drugą część - do grupy rozszerzonej o terapię behawioralną.

47 pań wzięło udział w cotygodniowej 90-minutowej sesji przez sześć tygodni. Pozostałe pacjentki przebywały pod standardową opieką pielęgniarek i onkologów.

Sesje terapeutyczne obejmowały psychoedukację, ćwiczenia oddechowe oraz behawioralne strategie radzenia sobie z uderzeniami gorąca i nocnymi potami, a także interaktywne prezentacje PowerPoint, materiały informacyjne i rozmowy. Ponadto, uczestniczki nauczyły się zarządzać stresem związanym z doświadczaniem opisywanych objawów.

Okazało się, że u pacjentek poddanych terapii behawioralnej znacznie zmniejszyła się liczbę uderzeń gorąca i nocnych potów już w dziewięć tygodni od rozpoczęciu badania.

Tę redukację obserwowano do końca badań - do 26 tygodnia terapii. Po dziewięciu tygodniach osłabienie sympotmów zmniejszyło się o 46%, po 26 tygodniach - o 52%. Wśród kobiet poddanych standardowej opiece uderzenia gorąca i nocne poty osłabły o 19% po dziewięciu tygodniach i o 25% po 26 tygodniach.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:48:17, 05-03-2012 ~gość: 151.10.196.xxx

    jak sobie pomóc w nadmiernym poceniu się : mam napady potliwości, to znaczy: pocę się tylko twarz i głowa. To są dosłownie napady pocenia się, nie potrafię ich przewidzieć. Nagle robi mi się gorąco i w jednej chwili pot zalewa mi oczy, kiedy się schylę to pot skapuje mi tak szybko że tworzy się kałuża potu. O dizolowałam się od ludzi, bo wstyd mi kiedy patrzą na mnie jak na dziwoląga. Proszę o pomoc i radę, jak mam się tego pozbyć
    ... zobacz więcej
  • 22:07:11, 05-03-2012 martok

    Na jakimś forum znalazłem następujący wpis:
    "Mam nadzieje że wam jakoś doradzę. Przez parę dobrych lat miałam ten sam problem [tj. nadmierna potliwość - przypis mój] aż do czasu gdy ktoś polecił mi Antidral; można go kupić w aptece (ok 14 zł). Należy go stosować na noc - po posmarowaniu może nastąpić swędzenie ale nie wolno się drapać (lepiej przetrzymac). Rano można normalnie się umyć i użyć np. dezodorantu czy "normalnego" antyperspirantu. Naprawde działa (po czasie można go używać np. co 2 czy 3 dni). JA DZIĘKI NIEMU MOGĘ UBIERAC SIĘ W CO TYLKO ZECHCĘ I WAM TEGO TEZ ŻYCZĘ."
    Osobiście nie znam tego leku, więc nie mogę potwierdzić jego skuteczności, ale chyba możesz spróbować. Moja prywatna rada jest prosta - przede wszystkim idź do internisty!
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy