Strona głównaZdrowiePsychiatrzy: ważna zmiana postaw wobec osób cierpiących na choroby psychiczne

Psychiatrzy: ważna zmiana postaw wobec osób cierpiących na choroby psychiczne

Aż 23% Polaków cierpi na przynajmniej jedno zaburzenie psychiczne. Z tego prawdopodobnie ¼ doświadczyła w swoim życiu więcej niż jednej tego typu dolegliwości. Choroby psychiczne stają się coraz bardziej powszechnym problemem. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne podkreśla, że to od naszych postaw zależy jak szybko osoby zmagające się z chorobami psychicznymi powrócą do pełnej aktywności i pełnionych do tej pory ról społecznych.
Psychiatrzy: ważna zmiana postaw wobec osób cierpiących na choroby psychiczne [Fot. picture-waterfall - Fotolia.com] Dużo wiemy o , znamy ich przyczyny, wiemy czym się objawiają. Wiedza zazwyczaj idzie w parze z „oswajaniem tematu”, podejmowaniem dialogu. Także jeśli chodzi o różnego rodzaju choroby.

– Jeszcze kilka lat temu rak w powszechnym rozumieniu oznaczał dla pacjenta wyrok, także w pewnym sensie społeczny. Dziś nasze postawy wobec chorób nowotworowych i pacjentów onkologicznych uległy zmianie. Czas, abyśmy dokonali tego w chorobach psychicznych. A wiemy, że potrafimy. Jako Polskie Towarzystwo Psychiatryczne chcemy zainicjować ten proces i przekonać Polaków, że leży to w naszym wspólnym, społecznym interesie – mówi prof. Agata Szulc, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Po pierwsze – jesteśmy tacy sami, chcemy być aktywni społecznie i zawodowo

Wystąpienie problemów i wpływa na stan zdrowia i codzienne życie osoby nimi dotkniętej w każdej sferze – psychologicznej, biologicznej i zdrowia fizycznego. Dlatego ich skuteczne leczenie jest takie ważne, ponieważ jest równoznacznie z pomocą rozumianą bardzo szeroko – funkcjonowania w rodzinie i społeczności, własnego samopoczucia i satysfakcji z życia, stanu zdrowia fizycznego teraz oraz w przyszłości. Osoby zmagające się z różnego rodzaju zaburzeniami i chorobami psychicznymi, które podjęły leczenie, bardzo często całkowicie normalnie funkcjonują w społeczeństwie i swoim środowisku, mają rodziny, rozwijają się zawodowo, nierzadko pełnią odpowiedzialne funkcje w miejscu pracy.

– Choroba psychiczna jest tylko jednym aspektem życia pacjenta, nawet jeśli istotnym, to nie jedynym. Prawdopodobnie nie zdajemy sobie sprawy, że w naszym otoczeniu przebywają osoby z zaburzeniami psychicznymi. Dlaczego? Dlatego, że właściwie leczone, prowadzą takie samo życie jak my – mówi dr Sławomir Murawiec, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Na poziomie Unii Europejskiej dobry stan zdrowia psychicznego traktowany jest jako ważny nie tylko dla każdego obywatela, ale również dla rozwoju społecznego i wzrostu gospodarczego. Zdrowie to czynnik wpływający na rozwój kraju, na dobrobyt nas wszystkich. Poprawa stanu zdrowia psychicznego Polaków wymaga wspólnego wysiłku systemu ochrony zdrowia, samorządu, polityków, pracodawców, organizacji pracowników, organizacji pozarządowych, ośrodków akademickich i mediów. Ale także całego społeczeństwa.

Po drugie – wspólnie tworzymy środowisko, w którym żyjemy

Liczba osób z zaburzeniami psychicznymi jest bardzo duża. Tylko w 2013 roku lekarze w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej udzielili porad prawie 500 tysiącom pacjentów z rozpoznaniem depresji zasadniczej, a jest to tylko kropla w morzu potrzeb. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne w Pozytywny Manifeście, chce zaszczepić w nas poczucie wspólnoty, solidarności i jednego celu – budowania społeczeństwa życzliwie nastawionych do siebie osób.

– Jesteśmy społeczeństwem, które dzięki temu, że działa razem może osiągnąć sukces. Musimy zdać sobie sprawę, że to nie tylko od lekarza, ale w dużej mierze także od nas zależy to, jak przebiega terapia osób chorych psychicznie i jak szybko powrócą do pełni aktywności życiowej – do działania ramię w ramię z nami dla wspólnego dobra, m.in. gospodarczego. Obok farmakoterapii czy psychoterapii równie ważne jest to, aby pacjent mógł zachować aktywność życiową, mógł pełnić dotychczasowe role społeczne, lub mógł jak najszybciej do nich powrócić. Praca dla osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi nie jest tylko źródłem utrzymania, ale także czynnikiem społecznego wsparcia – mówi dr Sławomir Murawiec.

Po trzecie – nasze słowa mają znaczenie

Zmiana postaw przyświecająca idei Pozytywnego Manifestu, wiąże się nieodłącznie z braniem odpowiedzialności za język, którym mówimy o chorobach psychicznych. Nagłówki artykułów, korzystanie z porównań odnoszących się o chorób psychicznych, łatwość z jaką opisujemy rzeczywistość posługując się określeniami medycznymi, jedynie utrwala funkcjonujące w społeczeństwie stereotypy.

– Słowa często traktujemy ulotnie. Tymczasem słowo ma ogromne znaczenie. Pozytywne, dobre, wspierające i w końcu prawdziwe – odgrywa kluczową rolę w zmianie naszej postawy wobec chorób psychicznych, a co za tym idzie, w zmianie realiów, w których pacjenci żyją ze swoją chorobą. Zadbajmy o to, aby mogli bardziej swobodnie uczestniczyć w życiu społecznym, realizować się zawodowo i prywatnie. Zwróćmy uwagę na to, że dzięki postępowi medycyny i farmakoterapii, pacjenci zmagający się z chorobami psychicznymi są w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Tworzenie jakichkolwiek barier nie ma racji bytu. Potrzeba wspólnego dialogu i zrozumienia. Największa praca czeka tych, którzy są zdrowi. Należałoby uświadomić sobie, jak często na co dzień spotykamy się z osobami dotkniętymi tego typu schorzeniami, przebywamy z nimi i razem funkcjonujemy w społeczeństwie – podkreśla dr Sławomir Murawiec.

Jak najbliżej swojego środowiska

Według badań EZOP w Polsce może żyć około 6-7,5 mln osób z zaburzeniami psychicznymi. To ogromna liczba osób, które każdego dnia mierzą się nie tylko ze swoją chorobą, ale także z negatywnymi opiniami na swój temat. Jako Europa poszliśmy o krok dalej w leczeniu osób z chorobami psychicznymi – większość pacjentów jest w tej chwili leczona ambulatoryjnie. Odchodzimy od hospitalizacji tak, by chory miał realną szansę na funkcjonowanie w środowisku, a przede wszystkim mógł zachować więzi społeczne, które odgrywają ogromną rolę w procesie rekonwalescencji.

W rankingu Europejskiego Wskaźnika Integracji Społecznej i Zawodowej Osób z Zaburzeniami Psychicznymi (Mental Health Integration Index) Polska znajduje się na 15. z 30. możliwych miejsc. Odzwierciedla to postępową politykę państwa, która została sformułowana w nowym Narodowym Programie Zdrowia Psychicznego, zakładającego m.in. większą integrację osób z zaburzeniami psychicznymi ze społeczeństwem choćby poprzez właśnie zwiększenie opieki środowiskowej i zmniejszenie izolacji pacjentów w zakresie , które powinny pełnić funkcję ostateczną a nie doraźną.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy