Strona głównaZdrowiePrzyroda ma dobroczynny wpływ na psychikę. Wystarczą 2 godziny w tygodniu

Przyroda ma dobroczynny wpływ na psychikę. Wystarczą 2 godziny w tygodniu

Dotychczas wiele badań pokazało, że przyroda ma na nas dobroczynny wpływ. Przebywanie wśród zieleni poprawia nastrój i osłabia objawy depresji. Teraz postanowiono sprawdzić, jak długo powinniśmy pozostawać na łonie na natury, żebyśmy mogli zyskać optymalne korzyści.
Przyroda ma dobroczynny wpływ na psychikę. Wystarczą 2 godziny w tygodniu
Miejska „betonowa pustynia" nam nie służy. Zielone przestrzenie są potrzebne dla naszego . Warto mieć z przez co najmniej dwie godziny tygodniowo - może to istotnie poprawić zdrowie fizyczne i , wynika badań uczonych z University of Exeter w Wielkiej Brytanii.

Co najmniej 120 minut spędzonych w sposób ciągły na łonie natury raz w tygodniu daje bardzo dobre efekty dla naszego fizycznego i emocjonalnego samopoczucia. Nie trzeba daleko wyjeżdżać, aby uzyskać te profity, wystarczy udać się do miejskiego parku czy pobliskiego lasu. Jak wskazują badacze, większość ludzi, którzy poświęcali dostateczną ilość czasu na łonie natury, znajdowało zielone czy plażowe tereny relatywnie blisko swojego domu, do dwóch kilomterów od ich miejsca zamieszkania.

W badaniach przeanalizowano dane niemal 20 tysięcy ludzi dotyczące ich cotygodniowego kontaktu z przyrodą. Okazało się, osoby, które spędzały w naturalnym otoczeniu co najmniej dwie godziny tygodniowo, czuły się lepiej fizycznie i psychicznie w ciągu kolejnych siedmiu dni. Takie skutki odnotowano bez względu na płeć, wiek, zawód i status społeczny badanych. Co ważne, wspomniane rezultaty uzyskiwano, kiedy spędzano na łonie natury przynajmniej 120 minut ciągle.

O badaniach napisano w magazynie Scientific Reports:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy