Strona głównaZdrowiePrzyjemność z jedzenia a objadanie się

Przyjemność z jedzenia a objadanie się

Kiedy jedzenie jest motywowane przyjemnością, a nie głodem, aktywowane są endogenne, nagradzające sygnały chemiczne, które mogą prowadzić do przejadania się. Taki mechanizm ostatecznie wpływa na masę ciała i może być czynnikiem przyczyniającym się do dalszego nabierania wagi, ostrzegają eksperci.
Przyjemność z jedzenia a objadanie się [fot. Matthias Lipinski from Pixabay]
„Głód hedonistyczny" to określenie, które odnosi się do pragnienia jedzenia dla przyjemności i cieszenia się smakiem, a nie dla zaspokajania potrzeb energetycznych organizmu - mówi dr Palmiero Monteleone z Seconda Università degli Studi di Napoli. Przykładowo, ochota na ciasto i zjedzenie go nawet po jest wynikiem konsumpcji napędzanej przyjemnością, a nie chęcią uzupełniania zasobów energii. Proces fizjologiczny leżący u podstaw jedzenia hedonistycznego nie jest w pełni zrozumiały, ale prawdopodobnie odpowiadają za niego substancje endogenne regulujące mechanizmy nagrody, np. hormon i substancje, takie jak 2-arachidonoiloglicerol (2-AG).

W badaniu wzięło udział kilka zdrowych najedzonych osób. Najpierw otrzymali ich ulubionym jedzenie, a później mniej smaczne dania o takiej samej wartości kalorycznej i odżywczej. Na różnych etapach badań zmierzono u nich poziomy 2-AG i greliny. Jak się okazało, ilość greliny i 2-AG w osoczu wzrosła podczas jedzenia hedonicznego, czyli w przypadku ulubionych potraw, ale nie podczas tego drugiego posiłku. Ten wzrost sugeruje aktywację chemicznego systemu nagrody, który hamuje płynący z organizmu sygnał, że otrzymał już dostatecznie dużo pokarmu.
Hedoniczny głód może mocno stymulować przejadanie się w środowisku, w którym bardzo smaczne jedzenie jest wszechobecne, a przez to przyczyniać się do zwiększenia problemu - mówi Palmiero Monteleone z Uniwersytetu w Neapolu. - Zrozumienie fizjologicznych mechanizmów leżących u podstaw tych zachowań żywieniowych może rzucić nieco światła na epidemię otyłości. Potrzebne są dalsze badania, by potwierdzić uzyskane wyniki i lepiej zrozumieć zjawisko jedzenia dla przyjemności - dodaje dr Monteleone.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy