Strona głównaZdrowiePrzyjaźń może chronić przed cukrzycą?

Przyjaźń może chronić przed cukrzycą?

Nowe badania wykazały, że osoby samotne cechują się wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2 niż ludzie o bogatszym życiu towarzyskim. Uzyskane wyniki nie oznaczają jednak, że bogate życie towarzyskie chroni przed cukrzycą.
Przyjaźń może chronić przed cukrzycą? [Fot. seventyfour - Fotolia.com] Badacze z uniwerystetu w Maastricht odkryli, że samotne życie oznacza wyższe prawdopodobieństwo .

Dotychczasowe badania wskazywały, że dzięki bogatszemu życiu towarzyskiemu, można liczyć na niższe ryzyko demencji lub też późniejszy jej rozwój. Teraz odkryto, że regularne towarzystwo innych ludzi może nas również chronić przed cukrzycą.

Ludzie z grupy wysokiego ryzyka dla cukrzycy typu 2 powinni poszerzyć swoją sieć społeczną: powinni być zachęcani do nawiązywania nowych przyjaźni, a także do członkostwa w jakichś klubach (np. klubie ), czy do udziału w , etc., mówią autorzy badań. Ludzie żyjący samotnie wydają się być bardziej narażeni na zachorowanie na cukrzycę, okazuje się, że udział w aktywnościach może być wskaźnikiem prawdopodobieństwa cukrzycy, wyjaśniają.

Naukowcy przeanalizowali dane medyczne od niemal trzech tysięcy osób w wieku 40-75 lat. W badaniach wzięto pod uwagę czynniki genetyczne i środowiskowe związane z rozwojem cukrzycy typu 2.

Ustalono, że osoby nie należące do żadnych klubów czy stowarzyszeń, czy jakichś zupełnie nieformalnych grup, były średnio o 60 procent bardziej narażone na .

Jeśli chodzi o bardziej szczegółowe dane, panie unikające towarzystwa innych ludzi były o 112 procent bardziej narażone na cukrzycę typu 2, a samotni mężczyźni mieli o 42 procent większe ryzyko zachorowania na tę chorobę.

Obliczono również, że utrata kontaktu z daną osobą z naszego otoczenia oznacza zwiększenie o 12 proc. prawdopdoobieństwa cukrzycy. Co więcej, im rzadszy był , tym wyższe odnotowywano prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy.

Autorzy uważają, że uzyskane wyniki nie oznaczają, że bogate życie towarzyskie chroni przed cukrzycą. Być może jest tak, że osoby doświadczające wczesnych objawów zaburzeń metabolizmu glukozy, tj. m. in. zmęczenia i ogólnego złego samopoczucia, mogą czuć się mniej zmotywowane do wyjścia na zewnątrz, uczestniczenia w imprezach towarzyskich i utrzymywania kontaktu z przyjaciółmi oraz znajomymi.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie BMC Public Health.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy