Strona głównaZdrowiePrzyjaźń - „lek” na demencję

Przyjaźń - „lek” na demencję

Ustalono już, że dobrą ochroną przed problemami poznawczymi jest regularny wysiłek fizyczny, nauka nowych rzeczy i dbanie o zdrowie fizyczne. Teraz do tej listy można dodać pielęgnowanie przyjaźni.
Nowe badania pokazują, że utrzymywanie relacji z przyjaciółmi w miarę starzenia się może pomóc w powstrzymaniu rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak . Wszystko dlatego, że związki przyjaźni pomagają w zachowaniu młodości mózgu.

Uczeni z Northwestern University zebrali dane dotyczące stanu zdrowia i możliwości poznawczych osób powyżej osiemdziesiątego roku życia. Okazało się, że ci, którzy mieli lepszą pamięć niż rówieśnicy, mogli pochwalić się też serdecznymi satysfakcjonującymi . Eksperci sądzą, że interakcje społeczne mogą spowolnić związane z wiekiem osłabienie działania pewnych regionów mózgu, które są odpowiedzialne także zachowanie odpowiedniego poziomu .

Ustalono, że osoby po 80-ce, które dbają o bliskie relacje z rodziną lub przyjaciólmi, cechują się podobnym poziomem poznawczym jak ludzie o 20 a nawet 30 lat młodsi.

Jak wskazują autorzy, sytuacja nie jest taka prosta, że posiadanie gęstej sieci towarzyskiej jest stuprocentowym zabezpieczeniem przed chorobą . Jeśli jednak mamy utworzyć listę zdrowych wyborów, jakich można dokonać, takich jak stosowanie określonej diety i nie palenie papierosów, to utrzymanie silnych więzi z innymi powinno być ważnym punktem tego zestawienia.

Wcześniejsze badania wykazały, że osoby z demencją o wiele częściej doświadczają i deklarują silne poczucie niż ich zdrowi rówieśnicy.

Wyniki badań opublikowano w magazynie PLOS One.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X