Strona głównaZdrowiePrzybierasz na wadze? Wiń bakterie jelitowe

Przybierasz na wadze? Wiń bakterie jelitowe

Stosowanie diety bogatej w węglowodany powoduje niemal natychmiastowe zmiany we florze jelit myszy, a modyfikacje te sprawiają, że zwierzęta stają się otyłe.
Taka dieta zaś jest powszechna w naszej kulturze, więc podobny proces może zachodzić u ludzi. Zmiany, jakie zachodzą we florze bakteryjnej jelit, naukowcy opisali w „Science Translational Medicine". Uczeni sądzą, że warto bliżej przyjrzeć się milionom mikroorganizmów rezydującym w jelitach, aby lepiej zrozumieć i - być może - efektywniej leczyć otyłość, która stanowi plagę współczesnego świata.

- Choć to, co jesz i ile ćwiczysz, ma zasadniczy wpływ na równowagę energetyczną twojego organizmu, możliwe, że funkcjonowanie flory bakteryjnej także warunkuje ryzyko otyłości - mówi doktor Jeffrey I. Gordon z Centre for Genome Sciences z Washington University School of Medicine w St. Luis.

Czynniki środowiskowe, genetyczne i kulturowe

- W organizmie człowieka jest 10 razy więcej bakterii, niż komórek ludzkich - wskazuje doktor Gordon. Bakterie pomagają trawić i wchłaniać pokarm.

Jednakże, trudno ustalić realny wpływ mieszkańców naszego układu pokarmowego na naszą wagę, bowiem tu niemałą rolę odgrywają także czynniki środowiskowe, genetyczne i kulturowe. Dlatego też naukowcy sprawdzili - dzięki genetycznym modyfikacjom - jak funkcjonują bakterie z ludzkiego układu pokarmowego u myszy.

- Kiedy te zwierzęta poddaliśmy diecie zawierającej fast food, bogatej w tłuszcz i cukry proste, flora bakteryjna znacznie i bardzo szybko uległa modyfikacji. Myszy nagle zyskały na wadze - mówi doktor Gordon. - Bakterie w zadziwiająco szybkim tempie dostosowały się do nowej diety - dodaje.

Rodzaj flory jelitowej jest dziedziczony

Rodzaj transplantowanych bakterii okazuje się być dziedziczny. Nowe pokolenie myszy otrzymało je po swoich rodzicach. Co więcej, te młode myszy szybko zyskiwały na wadze, mimo iż poddano je diecie niskotłuszczowej.

- Wykazaliśmy, że typ bakterii przechodzi z pokolenia na pokolenie - mówi profesor Jun Sun z Rochester School of Medicine and Dentistry w Nowym Jorku.

Być może więc wkrótce leczenie otyłości będzie polegało na modyfikowaniu flory jelitowej. - Potrafimy zidentyfikować geny, na które wpływ mają bakterie zamieszkujące układ pokarmowy, a to stanowi krok naprzód w opracowaniu odpowiedniej terapii - wyjaśnia profesor Sun.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy