28-02-2022
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Przyrost masy ciała wywołuje uczucie przygnębienia i niskiej samooceny wśród mężczyzn w średnim wieku, ale jest także postrzegane jako nieunikniona konsekwencja obowiązków rodzinnych i zawodowych.
Wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 25 oznacza nadwagę, a powyżej 30 - . Na całym świecie - zgodnie ze statystykami Światowej Organizacji Zdrowia - nadwagę ma 1,9 miliarda ludzi, a 600 tysięcy spośród nich zmaga się z otyłością.
Naukowcy z Anglia Ruskin University (ARU) i University of Derby przeprowadzili wywiady z mężczyznami w wieku powyżej 35 lat. Przeanalizowali nawyki mężczyzn związane z jedzeniem i dietą, a także pytali ich o to, czy obawiali się o swoje zdrowie i czy podejmowali wcześniejsze próby zrzucenia wagi, a także o ich odczucia związane z lub otyłością.
Za dwa główne czynniki przybierania na wadze uznawali zaangażowanie w życie rodzinne i zawodowe. Przyznawali, że mają poczucie rezygnacji i że przyrost masy ciała wydaje się nieuniknioną konsekwencją tych życiowych wyborów.
Dyskusje na temat wagi często ujawniały , samouprzedmiotowienie i utratę poczucia własnej wartości. Przy tym wszystkim jednak uczestnicy kontynuowali niezdrową dietę i rzadko podejmowali próby zmiany nawyków żywieniowych.
- Zapominamy, jak bardzo nasz styl życia, w szczególności obowiązki rodzinne i te związane z pracą, wpływa na przyrost masy ciała. Ma to miejsce przez lata i dekady, a krótkoterminowe opcje dietetyczne nie wpływają na podstawowe problemy związane z zachowaniem i stylem życia - wskazuje dr Mark Cortnage z Anglia Ruskin University.
- Problem otyłości wzrasta wśród mężczyzn w Wielkiej Brytanii, pomimo rozpowszechniania informacji dotyczących zdrowia publicznego, a jednym z czynników jest to, że coraz bardziej brakuje nam czasu. Mężczyźni podejmowali inicjatywy odchudzania w przeszłości, ale przybrali na wadze, ponieważ stosowana dieta była niezgodna z ich stylem życia w dłuższej perspektywie - dodaje dr Cortnage.
- Chociaż uczestnicy często wspominali o „pocieszającym jedzeniu" („"), wykazywali również słabą wiedzę o innych czynnikach, które powodują przyrost masy ciała. Wielu mężczyzn mogłoby skorzystać na edukacji na temat jedzenia, takiej jak wybór odpowiednich produktów, integracja diety, zrównoważone praktyki zarządzania wagą, aby lepiej zrozumieć związki między jedzeniem a stylem życia - ocenia dr Cortnage.
Na podstawie:
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »