Strona głównaZdrowiePrzybieranie na wadze w młodszym i średnim wieku wpływa na zdrowie na starość

Przybieranie na wadze w młodszym i średnim wieku wpływa na zdrowie na starość

Na Lund University odkryto, że moment przybierania na wadze w ciągu życia ma istotny wpływ na zdrowie w późniejszych latach. Analizowano ponad 600 tys. osób w wieku od 17 do 60 lat.
Przybieranie na wadze w młodszym i średnim wieku wpływa na zdrowie na starość
Naukowcy skupili się nie tylko na samej otyłości, ale na zmianach masy ciała w czasie. Chcieli sprawdzić, jak tempo i moment przybierania na wadze wpływają na ryzyko z różnych przyczyn.

Najważniejszy wniosek jest jasny: im wcześniej w dorosłym życiu dochodzi do przyrostu masy ciała, tym większe jest ryzyko przedwczesnej śmierci. Szczególnie niekorzystne jest tycie w młodym wieku.

Badanie oparto na danych z wielu źródeł, a uczestnicy musieli mieć co najmniej trzy pomiary wagi. W trakcie obserwacji zmarło ponad 115 tys. osób, co pozwoliło na wiarygodną analizę. Średnio zarówno kobiety, jak i mężczyźni przybierali około 0,4 kg rocznie. Jednak osoby, które tyły szybciej, miały wyraźnie wyższe ryzyko zgonu, zwłaszcza z powodu chorób związanych z .

Szczególnie niebezpieczna okazała się otyłość rozwijająca się między 17. a 29. rokiem życia. Takie osoby miały około 70 proc. wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci niż ci, którzy nie stali się otyli przed 60. rokiem życia.

Jednym z możliwych wyjaśnień jest dłuższy czas narażenia organizmu na negatywne skutki nadmiaru tkanki tłuszczowej, takie jak zaburzenia metaboliczne czy . Ciekawym wyjątkiem były wyniki dotyczące raka u kobiet. W ich przypadku moment przyrostu masy ciała nie miał dużego znaczenia dla ryzyka - było ono podobne niezależnie od wieku, co może mieć związek z hormonami i .

Eksperci podkreślają znaczenie zapobiegania otyłości, zwłaszcza we wczesnej dorosłości. Współczesne „środowisko sprzyjające otyłości" utrudnia zdrowy styl życia, dlatego ważne są działania systemowe i profilaktyka na poziomie społecznym - wskazują badacze.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy