Strona głównaZdrowiePrzewlekły stres zwiększa ryzyko śmierci z powodu raka

Przewlekły stres zwiększa ryzyko śmierci z powodu raka

Zmęczenie organizmu wywołane przewlekłym i trwającym przez długi czas stresem może prowadzić do zwiększonego ryzyka śmierci z powodu raka.
Przewlekły stres zwiększa ryzyko śmierci z powodu raka [fot. buy_me_some_coffee from Pixabay]
Wspomniany stan rzeczy, zwany obciążeniem allostatycznym, dotyczy skumulowanych skutków stresu w czasie. - W odpowiedzi na zewnętrzne czynniki stresogenne organizm uwalnia hormon stresu o nazwie kortyzol, a gdy się skończy, jego poziom powinien spaść - mówi dr Justin Xavier Moore, epidemiolog z Medical College of Georgia. - Jeśli jednak doświadczasz przewlekłych stresorów psychospołecznych, które nigdy nie pozwalają ci powrócić do normalnego funkcjonowania, to może to spowodować zużycie twojego organizmu na poziomie biologicznym - dodaje.

Przejrzano zbierane ponad dwie dekady dane medyczne ponad 40 tysięcy ludzi. Informacje obejmowały: wskaźnik masy ciała, rozkurczowe i skurczowe ciśnienie krwi, cholesterol całkowity, hemoglobinę A1C (jej wyższy poziom oznacza ryzyko cukrzycy), albuminę i kreatyninę (miary funkcji nerek) oraz białko C-reaktywne (miara stanu zapalnego). Wszystko to uwzględniono w ocenie obciążenia allostatycznego.

Jak odkryto, bez uwzględnienia potencjalnych czynników zakłócających, takich jak wiek, rasa i płeć, poziom dochodów i poziom wykształcenia, osoby z silnym obciążeniem allostatycznym były 2,4 razy bardziej narażone na śmierć z powodu raka niż pozostali.
Biorąc pod uwagę inne czynniki, obliczono, że osoby w wieku powyżej 40 lat miały ponad 100 proc. wyższe ryzyko wysokiego obciążenia allostatycznego w porównaniu z ludźmi poniżej 30 lat. Co więcej, osoby czarnoskóre i latynoskiego pochodzenia mieli zwiększone zagrożenie wysokim obciążenia allostatycznego w porównaniu z osobami białymi, co - jak uważają autorzy - wynika z pewnych ciągle stanowiącej problem .

Obliczono też, że, bez względu na wiek, osoby z wysokim obciążeniem allostatycznym cechują się nawet o 28 proc. zwiększonym prawdopodobieństwem zgonu z powodu .

Kiedy uwzględniono płeć, pochodzenie etniczne i poziom wykształcenia, znaczne obciążenie allostatyczne zwiększało ryzyko śmierci z powodu nowotworu o 21 proc.; gdy do tego dodano czynniki takie, jak palenie papierosów, wcześniejszy , czy wcześniejszy nowotwór lub zastoinową niewydolność serca, prawdopodobieństwo śmierci w związku z nasiloną allostazą było wyższe o 14 proc.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy