Strona głównaZdrowiePrzewlekły stres może skutkować udarem

Przewlekły stres może skutkować udarem

Niektórzy ludzie żyjący w chronicznym stresie mają większe ryzyko udaru, ostrzegają medycy.
Przewlekły stres może skutkować udarem [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
Odkryto związek między stresem a udarem o nieznanej przyczynie u kobiet; to samo nie dotyczyło jednak mężczyzn.

- Ludzie, szczególnie w średnim wieku, często doświadczają związanego z wymaganiami i presją w pracy, takimi jak długie godziny pracy i brak stabilności zatrudnienia, a także obciążenia finansowe - mówi dr Nicolas Martinez-Majander z Szpitala Uniwersyteckiego w Helsinkach w Finlandii. - Wcześniejsze badania wykazały, że chroniczny stres może negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne. Nasze badanie wykazało, że może on zwiększać ryzyko udaru u kobiet w średnim wieku i młodszych - dodaje.

Przeanalizowano dane ponad 400 osób w wieku 18 - 49 lat, które doznały udaru niedokrwiennego o nieznanej przyczynie. Udar niedokrwienny występuje, gdy przepływ krwi do części mózgu zostaje zablokowany, co może prowadzić do osłabienia, problemów z mówieniem, zaburzeń widzenia, a nawet śmierci.

Uczestnicy wypełnili kwestionariusz dotyczący poziomu w ciągu ostatniego miesiąca. Osoby, które miały udar, zostały poproszone o ocenę poziomu stresu w miesiącu poprzedzającym to zdarzenie. Zadano im 10 pytań, typu: „Jak często w ostatnim miesiącu czułeś/czułaś, że nie masz kontroli nad ważnymi sprawami w swoim życiu?". Odpowiedzi były oceniane w skali od 0 do 4, gdzie 4 oznaczało „bardzo często". Łączna liczba punktów od 0 do 13 oznaczała niski poziom stresu, od 14 do 26 umiarkowany stres, a od 27 do 40 wysoki stres. Osoby z udarem miały średni wynik 13, podczas gdy osoby bez udaru - średnio 10.

Osoby z udarem częściej miały przynajmniej umiarkowany poziom stresu. Wśród pacjentów, które doznały udaru, 46 proc. miało umiarkowany lub wysoki poziom stresu, w porównaniu do 33 proc. badanych, które nie doznały udaru.

Po uwzględnieniu czynników mogących wpływać na ryzyko udaru, takich jak poziom wykształcenia, spożycie alkoholu i ciśnienie krwi, odkryto, że u kobiet umiarkowany stres wiązał się ze wzrostem ryzyka udaru o 78 proc., a wysoki stres - o 6 proc. Nie znaleziono związku między stresem a udarem u mężczyzn.

- Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, dlaczego kobiety odczuwające stres, ale nie mężczyźni, mogą mieć większe ryzyko udaru - mówi dr Martinez-Majander. - Dodatkowo musimy bliżej przyjrzeć się, dlaczego ryzyko udaru u kobiet było większe przy umiarkowanym stresie niż przy wysokim. Lepsze zrozumienie roli stresu mogłoby pomóc w opracowaniu skuteczniejszych metod zapobiegania takim udarom - dodaje.

Na podstawie:

Tagi: presja, stres, udar

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy