Strona głównaZdrowiePrzewlekłe zmęczenie a dieta

Przewlekłe zmęczenie a dieta

Wiele czynników psychicznych, takich jak lęk, stres i depresja, mogą sprawić, że pacjenci czują się tak zmęczeni i nie są w stanie skutecznie funkcjonować w codziennym życiu. Jeśli podejrzewa się doświadczanie wyczerpania z powodu stanu psychicznego, ważne jest, aby poprosić o pomoc ekspertów w tej dziedzinie, tj. psychologów klinicznych i psychiatrów. Niemniej jednak także dieta ma wpływ na odczuwanie zmęczenia.
Przewlekłe zmęczenie a dieta Z dietetycznego punktu widzenia ci, którzy byli narażeni na stres, cierpią z powodu lęku, lub zmagają się z depresją, szczególnie potrzebują zrównoważonej diety, która powinna zapewnić im wystarczającą ilość witamin, minerałów i energii.

Wiele zaburzeń psychicznych o różnym nasileniu może zakłócać normalne odżywianie się. Ktoś, kto jest głębokiej depresji, nierzadko zapomina o jedzeniu lub nie zwraca uwagi na swoją dietę. Tymczasem niedobory witamin i minerałów wywołane przez złe nawyki żywieniowe mogą pogorszyć funkcje neurologiczne i tworzą błędne koło zaburzeń psychicznych prowadzących do złych nawyków żywieniowych skutkujących niedoborami składników pokarmowych oddziałujących na zaostrzenie stanu psychicznego.

Leki wywołujące wyczerpanie

Liczne leki mogą powodować zmęczenie i senność jako skutki uboczne. Medykamenty, które nie są przeznaczone do zażywania w celu utraty na wadze, a hamują apetyt, mogą również prowadzić do niezrównoważonego przyswajania składników odżywczych i braku energii.

Jeśli dana osoba zaczęła zażywać nowe medykamenty i nagle doświadczyła całkowitego wyczerpania, powinna przeanalizować ulotki swoich leków (np. leków na nadciśnienie, leków przeciwdepresyjnych i wielu innych). W przypadku gdy zmęczenie lub brak apetytu są wymienione jako działania niepożądane, należy skonsultować się z lekarzem, by przedyskutować alternatywne terapie.

Permanentne zmęczenie a dieta

Ludzki mózg wymaga stałego dopływu glukozy, aby mógł skutecznie funkcjonować. Należy upewnić się, że mózg i mięśnie zawsze mają odpowiednią podaż glukozy, tak aby nie być sennym przez cały dzień. Trzeba mieć zrównoważoną dietę, która zawiera odpowiednie ilości wszystkich składników odżywczych, zwłaszcza węglowodanów.

Niestety, węglowodany są zwykle pierwszym składnikiem, którego osoby z różnymi problemami zdrowotnymi lub celami (np. pragnący schudnąć), decydują się unikać. Dotyczy to ludzi cierpiących na alergie pokarmowe, które sami u siebie rozpoznają i niekoniecznie biorą pod uwagę inne możliwe przyczyny tych dolegliwości, takie jak pyłki, roztocza, etc. Wiele osób próbujących stracić na wadze, sportowców, chcących zbudować ładną sylwetkę i pacjentów z zaburzeniami odżywiania rezygnuje z węglowodanów.

(a) Alergie pokarmowe i brak tolerancji na niektóre produkty

Nigdy nie należy diagnozować alergii lub nietolerancję u siebie samego. Katar lub wzdęcia czy wysypka mogą być spowodowane przez wiele potencjalnych alergenów w środowisku domowym lub zewnętrznym, które w ogóle nie są związane z żywnością. Dlatego przy podejrzeniu alergii pokarmowej lub nietolerancji określonych produktów, należy skonsultować się ze specjalistą.

Jeśli należy się do niewielkiej relatywnie grupy pacjentów z alergią pokarmową, warto skonsultować się z dietetykiem, by znaleźć zamiennik danego produktu. Tylko dlatego, że jest się uczulonym na gluten pszeniczny, nie oznacza, że należy zrezygnować wszelkiego rodzaju węglowodanów. Rezygnacja z nich oznacza brak odpowiedniego zaopatrzenia mózgu i mięśni w „paliwo" i doświadczanie uczucia ciągłego zmęczenia. Dietetyk pomoże wybrać węglowodany, które nie zawierają glutenu (ryż, sorgo, kukurydza i quinoa) jako źródła energii w diecie.

(b) Odchudzanie a dieta

Wiele niezrównoważonych diet odchudzających jest niskoenergetycznych i oznacza niemal całkowite wyeliminowanie węglowodanów. Stosując taki sposób odżywiania się można szybko stracić na wadze, ale oznacza on jednocześnie oznacza prawdziwą walkę z samym sobą o wykonywanie ćwiczeń, na które brak wówczas siły.

O wiele bardziej sensownym jest stosowanie zrównoważonej diety odchudzającej, która zawiera wszystkie grupy składników pokarmowych, w tym węglowodany (najlepiej o niskim indeksie glikemicznym). Utrata masy ciała może być wolniejsza, ale nie będzie się odczuwało wyczerpania i można prowadzić wyznaczony trening. Regularne ćwiczenia pomagają zwalczać depresję, wzmocnić mięśnie, zapobiec zyskaniu na wadze po okresie stosowania specjalnej diety i stymulować metabolizm.

(c) Zaburzenia odżywiania

Osoby, które cierpią z powodu zaburzeń odżywiania (w tym bulimii, anoreksji, i ortoreksji) stosują diety, które powodują niedobory składników odżywczych. Pacjenci z bulimią np. mają niedobory minerałów i witamin oraz doświadczają zaburzeń równowagi elektrolitowej, z powodu wymiotów. Nie są więc w stanie funkcjonować prawidłowo zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Uczeni wskazują, że istnieje wiele czynników, które mogą być przyczyną zmęczenia, ale jedną z pierwszych reakcji na spostrzeżenie problemu powinna być analiza diety i w razie potrzeby zwiększenie ilości składników mających szczególny wpływ na spadek energii (np. żelaza, witaminy B12 , węglowodanów, itp.).

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy