Strona głównaZdrowiePrzewlekłe zmęczenie - winna tarczyca?

Przewlekłe zmęczenie - winna tarczyca?

Nowe badania pokazują związek między objawami zespołu przewlekłego zmęczenia i niższymi poziomami hormonów tarczycy.
Przewlekłe zmęczenie - winna tarczyca? [© Kasia Bialasiewicz - Fotolia.com]
Jak wynika z badań, przewlekłe zmęczenie, stan, którego przyczyny nie są znane, może być uwarunkowany niższą ilością hormonów tarczycy, choć różni się od samych w sobie.

(chronic fatigue syndrome, CFS) to dość powszechna choroba charakteryzującą się długimi okresami , zmęczenia i objawów . Diagnoza jest stawiana zwykle na podstawie objawów i wykluczeniu innej leżącej u podstaw tych symptomów choroby, nie istnieją jednak badania laboratoryjne, czy fizykalne, które pozwalałyby stwierdzić obecność CFS.

Co ciekawe, kilka objawów CFS przypomina niedoczynność tarczycy - chorobę, w której gruczoł ten nie wytwarza wystarczającej ilości określonych hormonów. W niedoczynności tarczycy organizm stara się stymulować aktywność hormonów tarczycy, uwalniając więcej hormonu o takim działaniu, jednak nie ma to miejsca u pacjentów z zespołem przewlekłego zmęczenia. Autorzy sądzą zatem, że zespół chronicznego zmęczenia jest spowodowany niską aktywnością hormonów tarczycy przy braku choroby tarczycy.

Uczeni z The University Medical Center Groningen porównali funkcję tarczycy i markery stanu zapalnego u kilkudziesięciu pacjentów z CFS i podobnej liczbie osób zdrowych. Co ciekawe, pacjenci z CFS cechowali się niższym poziomem pewnych kluczowych hormonów tarczycy, takich jak trijodotyronina (T3) i tyroksyna (T4), a jednocześnie standardowym poziomem hormonu stymulującego tarczycę.

Jakkolwiek badania nie pozwiliły na odkrycie przyczyny przewlekłego zmęczenia, ustalenia pomogą w ukierunkowaniu leczenia CFS, uważają autorzy.

Wyniki badań są dostępne w magazynie „Frontiers in Endocrinology".

Na podstawie:


Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć