Strona głównaZdrowiePrzewlekłe zmęczenie - przyczyny i możliwości leczenia

Przewlekłe zmęczenie - przyczyny i możliwości leczenia

Jeśli ciągle odczuwasz zmęczenie, które przeszkadza ci w codziennym życiu, sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny i zareaguj. Leczenie jest zależne od odkrycia prawdziwych przyczyn choroby.
Przewlekłe zmęczenie - przyczyny i możliwości leczenia Każdy od czasu do czasu się nie wyśpi, musi zrobić więcej niż zwykle, odczuwa znużenie obowiązkami. Jeśli jednak zmęczenie staje się chroniczne, bardzo utrudnia codzienne życie. Dlatego warto znaleźć jego przyczyny i sprawdzić, jak można walczyć z dolegliwością.

Choroba została nazwana przez Światową Organizację Zdrowia . Cierpi na nią około 17 milionów ludzi na całym świecie, głównie kobiety i szczególnie dotyczy pcjentek i pacjentów w wieku 40-60 lat.

uważa się za przewlekłe, jeśli utrzymuje się przez co najmniej 6 miesięcy Według Centers for Disease Control and Prevention o chorobie mówi się, jeśli występują co najmniej cztery z wymienionych symptomów: złe samopoczucie przez ponad 24 godzin od podjęcia aktywności fizycznej; ból mięśni; zaburzenia ; ; ; ból gardła; bolesność węzłów chłonnych.

Nie jest łatwo zdiagnozować chorobę, nie istnieją specjalne testy, które pozwalałyby ją bezspornie rozpoznać. Objawy nie są specyficzne i mogą występować w związku z innym schorzeniem. Stąd zazwyczaj diagnoza ma miejsce dopiero po wykluczeniu szeregu innych chorób.

Bardzo różne są także przyczyny przewlekłego zmęczenia. Może odowiadać za nie zespół czynników wraz z wrodzoną predyspozycją do rozwoju choroby. Wśród napowszechniejszych są: zakażenia wirusami (np. wirusem Epsteina-Barr czy ludzkim herpeswirusem typu 6), zaburzenia układu odpornościowego i brak równowagi hormonalnej.

Leczenie jest zależne od odkrycia prawdziwych przyczyn choroby. Terapia ma na celu wyeliminowanie powodów rozwoju choroby i osłabienie objawów. Wśród najpowszechniejszych działań terapeutycznych jest zalecnie leków przeciwbólowych, leków na zaburzenia snu i stosowanie technik osłabiających symptomy oraz pomagających w codziennym funkcjonowaniu (m. in. technik relaksacyjnych).

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy