Strona głównaChorobyPrzewlekły ból a bezsenność

Przewlekły ból a bezsenność

Jeśli nie sypiasz dobrze, trudniej jest ci walczyć z przewlekłym bólem, z kolei ciągły ból sprzyja problemom ze snem.
Ludzie cierpiący na przewlekły ból często cierpią na , a jeśli nie wypoczywają dobrze, doświadczają większego cierpienia. Z takim błędnym kołem zmaga się wielu ludzi.

Uczenia z University of Warwick w Coventry uważają, że terapia poznawczo-behawioralna w zwalczaniu zaburzeń snu może pomóc pacjentom lepiej się poczuć.

Naukowcy opracowali system, zwany skalą PBAS (pain-related beliefs and attitudes about sleep, przekonania i postawy dotyczące snu związane z bólem), która mierzy jakość snu pacjentów cierpiących na zaburzenia snu wywołane przewlekłym bólem, takim jak bóle pleców, fibromyalgia, czy . Autorzy chcieli sprawdzić, czy na ile ból wywołuje klopoty ze snem, które następnie przyczyniają się do intensyfikacji bólu.

Okazało się, że do pewnego stopnia samo nastawienie przekładało się na poziom zaburzeń snu. Osoby przekonane, że nie mogą spać z powodu bólu, w istocie cechowały się wyższym prawdopodobieństwem realnego problemu bezsenności. W efekcie zaś także rzeczywiście doświadczali więcej bólu.

Uczestnicy wzięli udział w terapii poznawczo-behawioralnej, która miała na celu złagodzenie bólu, ale także zwalczanie bezsenności. Po leczeniu tego rodzaju, ból fizyczny był znacznie mniejszy i chorym łatwiej było .

Dotychczasowe terapie mające na celu przewlekły ból w niewielkiej mierze koncentrują się na problemach ze snem, teraz jednak zauważono, że warto łączyć te dwa problemy w postępowaniu terapeutycznym. Skala PBAS zaś stanowi użyteczne narzędzie kliniczne w celu oceny i monitorowania postępów w trakcie leczenia, bowiem pozwala dokładnie oszacować trudności, z jakimi musi zmagać się pacjent z .

Wyniki badań opublikowano w Journal of Clinical Medicine.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy