Strona głównaChorobyPrzewlekły ból - potrzeba terapii psychologicznej

Przewlekły ból - potrzeba terapii psychologicznej

Ból pojawia się, ponieważ organizm ostrzega mózg przed urazami i chorobami. Bez silnej reakcji na dolegliwości bólowe uraz mógłby pozostać niezauważony i nieleczony. Jednak niektórzy zmagają się z przewlekłym bólem, który trwa długo po zagojeniu się urazu lub trudno jest zidentyfikować jego przyczynę.
Przewlekły ból - potrzeba terapii psychologicznej
Niestety, leczenie przewlekłego lekami dostępnymi bez recepty i na receptę wiąże się z pewnym ryzykiem dla zdrowia, w tym z skutkami ubocznymi, a także . Teraz zespół badaczy sprawdził, w jaki sposób interwencje psychologiczne mogą pomóc w radzeniu sobie z przewlekłym bólem, tak by ograniczyć potrzebę zabiegów i potencjalnie szkodliwych leków.
Jest kilka skutecznych niefarmaceutycznych sposobów leczenia , w tym terapie psychologiczne - mówi Mary Driscoll z Yale University. - Ludzie, którzy podejmują takie terapie, mogą liczyć na znaczące osłabienie bólu, jak również poprawę fizycznego funkcjonowania i samopoczucia emocjonalnego - dodaje Driscoll.

Jaki jest stan rzeczy

Przyczyny przewlekłego często bólu są nieznane, zaś tradycyjne postępowanie medyczne, takie jak stosowanie leków przeciwbólowych i zabiegi chirurgiczne, może przynieść niewielką lub żadną ulgę, bądź nawet pogorszyć stan. Ludzie z przewlekłym bólem nierzadko deklarują frustrację w związku z niewydolnymi systemami opieki zdrowotnej i lekceważenie ich problemu.

Terapie psychologiczne mogą osłabić konieczność przyjmowania leków, czy poddania się i inwazyjnym zabiegom, które nie zawsze są efektywne, a bywają kosztowne i zagrażające zdrowiu.

- Ludzie zmagający się z bólem powinni mieć możliwość wyboru odpowiedniego leczenia psychologicznego - uważa Driscoll.

Terapie

Jak pokazały badania, czynniki psychologiczne mogą mieć wpływ na wystąpienie, nasilenie i czas trwania przewlekłego bólu. Kilka interwencji jest skutecznych w tym zakresie:
  • Psychoterapia wspomagająca kładzie nacisk na akceptację i empatyczne zrozumienie.
  • Trening relaksacyjny z wykorzystaniem oddychania, rozluźnienia mięśni i wizualizacji pomaga osłabiać odpowiedź organizmu na .
  • Biofeedback obejmuje monitorowanie fizjologicznych reakcji pacjentów na stres i ból (np. przyspieszone tętno, napięcie mięśni) oraz uczenie ich, jak osłabiać te reakcje.
  • Hipnoza wykonana przez przeszkolonego terapeutę może skutkować zmianą w przetwarzaniu bólu lub jego percepcji; obejmuje też trening relaksacyjny.
  • Terapia poznawczo-behawioralna uczy, jak regulować myśli o bólu, a także wyeliminować niepożądane zachowania, takie jak izolacja czy brak aktywności; pomaga też opracować strategie radzenia sobie z bólem (np. ).
  • Ćwiczenia uważności pomagają oddzielić ból fizyczny od bólu emocjonalnego dzięki zwiększaniu świadomości co do swojego ciała, oddechu i aktywności.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy