Strona głównaZdrowiePrzetworzone jedzenie osłabia pamięć

Przetworzone jedzenie osłabia pamięć

Już cztery tygodnie stosowania diety złożonej z wysoko przetworzonej żywności skutkowały silną reakcją zapalną w starzejących mózgach zwierząt, co miało przełożenie na osłabienie pamięci.
Przetworzone jedzenie osłabia pamięć [fot. 祥和 洪 from Pixabay]
W badaniach na szczurach odkryto, że gdy zwierzętom przez kilka tygodni podawano , wykazywały one oznaki utraty pamięci.

Ustalono też, że uzupełnienie przetworzonej diety kwasem tłuszczowym omega-3 zapobiegało problemom z i niemal zupełnie osłabiło efekty zapalne u starszych gryzoni. Podobnych efektów nie odnotowano zaś u młodszych szczurów.

W eksperymentach naśladowano ludzką dietę złożoną z gotowych do spożycia produktów, takich jak chipsy ziemniaczane i inne przystawki, mrożone dania z makaronu, pizze oraz wędliny zawierające konserwanty.
Wysokoprzetworzona dieta ma związek m. in. z otyłością i cukrzycą typu 2, więc - jak wskazują medycy - dobrze byłoby, gdyby seniorzy dostarczali sobie większej ilości produktów bogatych w kwasy omega-3, takich jak: łosoś., olej lniany, orzechy, etc.

- Te odkrycia wskazują, że stosowanie przetworzonej diety może powodować znaczne i nagłe problemy z pamięcią - a w starzejącej się populacji gwałtowne osłabienie pamięci oznacza wyższe prawdopodobieństwo chorób neurodegeneracyjnych, takich jak . Warto ograniczyć przetworzone produkty w diecie i zwiększyć ilość tych z zawartością kwasów tłuszczowych omega-3 DHA, aby zapobiec tym zaburzeniom lub je spowolnić - mówią uczeni z The Ohio State University.

Autorzy analizują, w jaki sposób zdarzenia z życia codziennego - takie jak operacja, infekcja lub, w tym przypadku, niezdrowa dieta - mogą oddziaływać na rozwój w starzejącym się mózgu.

Szczególnie uwzględnia się dwa obszary - hipokamp i ciało migdałowate, bo one mają silny związek ze stanem pamięci. Już wcześniejsze testy sugerowały, że wysokotłuszczowa dieta w krótkim czasie może prowadzić do utraty pamięci i stanów zapalnych mózgu u starszych zwierząt, a poziom DHA (kwasu, którego źródłem jest omega-3) staje się niższy w hipokampie i ciele migdałowatym w mózgach starszych gryzoni.

DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy, występuje wraz z kwasem eikozapentaenowym (EPA) w omega-3, czyli jego źródłem są m. in. ryby i owoce morza. Wśród wielu funkcji DHA w mózgu jest hamowanie reakcji zapalnej, stąd wydaje się, że pełni rolę neuroprotekcyjną.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy