Strona głównaZdrowiePrzeszczep - najcenniejszy dar ratujący życie

Przeszczep - najcenniejszy dar ratujący życie

W Polsce prawie 2000 osób czeka na nowy narząd - mimo, że polskie prawo zezwala na pobranie narządów od zmarłej osoby, a zmarły podpisał oświadczenie woli i chce oddać swoje narządy - rodzina mówi nie. Transplantacja to życie.
W Krakowie odbył się IX Kongres Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, podczas którego eksperci rozmawiali o polskiej transplantologii.

- Jak pokazują badania, społeczeństwo nie jest tak negatywnie nastawione do transplantacji - mówił podczas konferencji prasowej dr Piotr Przybyłowski z Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii. - Mamy przygotowane zespoły transplantacyjne, mamy niezłą ustawę transplantacyjną, natomiast te ogniwa nie są połączone w działający łańcuch. W Małopolsce jest tylko poniżej jednego dawcy na milion mieszkańców, a najlepsze europejskie regiony, jak Katalonia w Hiszpanii czy nasze województwo zachodniopomorskie mogłoby się pochwalić ponad 40 dawcami na milion mieszkańców.
- Zasadniczym problemem środowiska transplantacyjnego jest niedobór narządów - podkreślał Piotr Cerkies z Novartis Poland. - Sama technologia medyczna została doskonale opracowana, są w Polsce odpowiednio przygotowane kadry, zarówno do wykonywania samych zabiegów przeszczepienia, jak i ludzie przygotowani do prowadzenia opieki nad biorcami narządów. Jest to metoda poprawiająca nie tylko jakość życia, ale przede wszystkim ratująca życie pacjentów. Dzisiaj nie może być ona oferowana takiej liczbie pacjentów, jakiej mogłaby, z punktu widzenia potrzeb czyli epidemiologii oraz z punktu widzenia możliwości.

- Mimo, że przepisy polskie mówią, że wolno pobrać narządy, jeżeli człowiek za życia nie wyraził sprzeciwu, to my rozmawiamy z rodziną pytając, czy znają ostatnia wolę zmarłego - mówił prof. Wojciech Rowiński z Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej. - W 30% przypadków zdarza się, że rodzina mówi: to nie ma znaczenia, że on nie zastrzegł czy nawet wypełnił oświadczenie woli - my tego nie chcemy. Na pytanie, co zrobić, żeby było lepiej, odpowiadam: potrzebne jest stanowisko koordynatora, umiejętność rozmowy z rodziną osoby zmarłej oraz sprzyjająca atmosfera i przychylność dyrekcji szpitali.

Polska Transplantologia to 40-letnia historia udanych zabiegów, wielu wysokiej klasy specjalistów, doskonale rozwinięte ośrodki medycyny transplantacyjnej, prężnie działające organizacje. Najwięcej jednak zależy od nas, poinformujmy więc rodzinę o swojej decyzji.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy