Strona głównaZdrowiePrzestań się zamartwiać, bo znacznie wcześniej dopadnie cię choroba serca lub cukrzyca

Przestań się zamartwiać, bo znacznie wcześniej dopadnie cię choroba serca lub cukrzyca

Mężczyźni w średnim wieku, którzy zmagają się z lękami i niepokojem oraz często się zamartwiają, mogą być narażeni na wyższe ryzyko zachorowania na choroby serca, udar i cukrzycę typu 2 wraz z wiekiem.
Przestań się zamartwiać, bo znacznie wcześniej dopadnie cię choroba serca lub cukrzyca [fot. RUANSHUNYI from Pixabay]
- Nasze odkrycia wskazują, że wyższy poziom niepokoju lub zmartwienia wśród mężczyzn jest powiązany z procesami biologicznymi, które mogą powodować choroby serca i zaburzenia metaboliczne, i występują one znacznie wcześniej niż można by się spodziewać, nawet w dzieciństwie lub wczesnej dorosłości - mówi dr Lewina Lee z Boston University School of Medicine.

U ponad tysiąca mężczyzn w średnim wieku 53 lata oceniono poziom neurotyczności i . Początkowo uczestnicy nie mieli chorób układu krążenia ani raka. - Neurotyzm to cecha osobowości charakteryzująca się tendencją do interpretowania różnych sytuacji jako zagrażających, stresujących lub przytłaczających. Osoby o wysokim poziomie neurotyzmu są bardziej podatne na doświadczanie - takich jak strach, niepokój, smutek i złość - wyjaśnia dr Lee. - Zmartwienie dotyczy naszych prób rozwiązania problemu, którego przyszły wynik jest niepewny i potencjalnie pozytywny lub negatywny. Martwienie się może pomóc znajdować konstruktywne rozwiązania, ale może być niezdrowe, gdy staje się niekontrolowane i zakłóca nasze codzienne funkcjonowanie - dodaje dr Lee.

Co trzy do pięciu lat u uczestników mierzono siedem kardiometabolicznych czynników ryzyka: skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi, całkowity, triglicerydy, wagę, poziom cukru we krwi na czczo, a także wskaźnik sedymentacji erytrocytów (ESR), marker stanu zapalnego.

Jak ustalono, uczestnicy z wyższym poziomem neurotyzmu w każdym wieku mieli większą liczbę kardiometabolicznych czynników ryzyka. Większa neurotyczność wiązała się z o 13 proc. wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia sześciu lub więcej czynników ryzyka chorób kardiometabolicznych, i to po uwzględnieniu takich cech jak poziom zarobków i wykształcenie oraz rodzinnej historii chorób serca.

- Odkryliśmy, że ryzyko choroby kardiometabolicznej wzrastało wraz z wiekiem mężczyzn, od 30 do 80 lat, niezależnie od poziomu lęku, jednak uczestnicy, którzy mieli wyższy poziom i niepokoju, konsekwentnie cechowali się znaczniejszym ryzykiem rozwoju niż ci o mniejszym niepokoju czy nasileniu zamartwiania się - wskazuje dr Lee.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć