Strona głównaZdrowiePrzestań się martwić, bo zniszczysz sobie zdrowie

Przestań się martwić, bo zniszczysz sobie zdrowie

Jeśli często się martwisz i rzadko opuszczają cię negatywne myśli, twoje zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne słabnie.
Przestań się martwić, bo zniszczysz sobie zdrowie
Zamartwianie się obniża jakość życia. Sprawia, że mamy kiepski nastrój, wyczerpuje emocjonalnie i jest przyczyną problemów zdrowotnych.

Jak wynika z badań uczonych z Case Western Reserve University, bez względu na to, co jest przedmiotem twoich zmartwień, dręczenie się nimi nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia. Negatywnie oddziałuje na twoje relacje z innymi ludźmi i ma przełożenie na problemy ze zdrowiem fizycznym.

Zamartwianie się może przybrać formę zaburzeń psychicznych i poważnie utrudniać normalne funkcjonowanie. Eksperci radzą, by walczyć z tym na różne sposoby. Jednym z najpowszechniejszych jest regularna aktywność fizyczna - wysiłek pomaga lepiej funkcjonować organizmowi zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Reguluje pracę układu nerwowego poprzez oddziaływanie na wydzielanie neuroprzekaźników, które mają wpływ na nasz .

Poza tym zaleca się stosowanie technik uważności (mindfulness), które pozwalają koncentrować się na tym, co tu i teraz, a to z kolei przekłada się na osłabianie o to, co ma stać się w niedługiej lub dalszej przyszłości. Wreszcie, rekomendowane są wszystkie te zajęcia, które pozwalają się odstresować, odprężyć, sprawiają przyjemność. Przykładowo, dla niektórych najskuteczniejsze jest , dla innych , dla jeszcze innych po lesie.

Badacze radzą, by - jeśli działania „na własną rękę" nie przynoszą skutków - zwrócić się o pomoc do specjalistów. Wizyta u psychologa pomoże wytyczyć kierunek dalszych przedsięwzięć, które pomogą lepiej się poczuć.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy