Strona głównaZdrowiePrzełom w medycynie komplementarnej i alternatywnej

Przełom w medycynie komplementarnej i alternatywnej

Coraz większa liczba osób ucieka się do medycyny komplementarnej i alternatywnej (CAM) w przypadku chorób, których w ich odczuciu tradycyjna terapia nie jest w stanie wyleczyć. W samej tylko UE liczba ta przekracza 100 milionów pacjentów. Jednakże wyzwanie, przed którym stają praktycy CAM to brak funduszy i współpracy naukowej, co hamuje rozwój tego obszaru medycyny. I tu do akcji wkracza finansowany ze środków unijnych projekt CAMBRELLA, który ma rozwiązać ten problem. Realizacja projektu rozpoczęła się dnia 1 stycznia 2010 r.
Projekt (CAMBRELLA - paneuropejska sieć badawcza nad medycyną komplementarną i alternatywną (CAM)) przyczyni się do poprawy dobrego samopoczucia obywateli Europy poprzez stworzenie unijnej mapy drogowej, nakreślającej warunki wstępne dla dalszych badań nad medycyną komplementarną i alternatywną w Europie.

Partnerzy projektu będą pracować do 2012 roku nad budową sieci europejskich instytutów badawczych zajmujących się medycyną komplementarną. Realizacja tego celu zaowocuje zacieśnieniem współpracy na skalę globalną.

"Osiem grup roboczych skoncentruje się na terminologii, regulacjach prawnych, potrzebach pacjentów, roli terapii CAM w systemach opieki zdrowotnej oraz metodologii badań naukowych" - wyjaśnia dr Wolfgang Weidenhammer z Centrum Badawczego Medycyny Komplementarnej przy Technische Universität Munich w Niemczech.

"Wypracujemy kompleksowy obraz obecnego statusu CAM w Europie, który posłuży za punkt wyjścia dla przyszłej działalności badawczej" - dodaje dr Weidenhammer, który jest również koordynatorem projektu.

Konkretne cele projektu obejmują opracowanie opartej na konsensusie i powszechnie akceptowanej w Europie terminologii opisującej interwencje CAM, stworzenie bazy wiedzy, która ułatwi zrozumienie zapotrzebowania pacjentów na CAM i jej rozpowszechnienie oraz zbadanie potrzeb, przekonań i postaw obywateli UE wobec CAM.

Konsorcjum CAMBRELLA obejmuje 16 naukowych organizacji partnerskich z 12 krajów europejskich, w tym z Austrii, Francji, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Szwecji, Węgier, Wlk. Brytanii i Włoch. Projekt wspiera rada doradcza, w której skład wchodzą kluczowe grupy interesariuszy, takich jak usługodawcy, praktycy, pacjenci i konsumenci.

Medycyna komplementarna i alternatywna obejmuje terapie o podwalinach kulturowych i historycznych, w tym ziołolecznictwo, medytację, jogę, hipnozę, biologiczne sprzężenie zwrotne, akupunkturę i tradycyjną medycynę chińską.

Więcej informacji:
CAMBRELLA:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:59:59, 19-11-2011 ~gość: 80.48.101.xxx

    Dlaczego brakuje w tym gronie Polski. Weździe się za to nieuki a nie tylko za wypisywanie recept z katalogu wczasów na dominikanie. Popzdrawiam

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy