Strona głównaZdrowiePrzejadanie się nie jest główną przyczyną otyłości?

Przejadanie się nie jest główną przyczyną otyłości?

Statystyki amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) pokazują, że otyłość dotyka ponad 40 proc. dorosłych Amerykanów, zwiększając u nich ryzyko chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy typu 2 i niektórych rodzajów raka. Co ciekawe, eksperci uważają, że przejadanie się nie jest główną przyczyną problemu nadmiernej wagi.
Przejadanie się nie jest główną przyczyną otyłości? [fot. mouvryeong from Pixabay]
Najczęstsze wytyczne żywieniowe ciągle wskazują, że odchudzanie „wymaga zmniejszenia liczby kalorii, które się przyjmuje z żywności i napojów, a także zwiększenia ilości energii wydatkowanej poprzez aktywność fizyczną".

Takie podejście do zarządzania wagą opiera się na mającym już około stu lat modelu bilansu energetycznego, zgodnie z którym przyrost masy ciała jest spowodowany przyjmowaniem większej niż zużywana ilości energii. Obecnie na wyciągnięcie ręki dostępna jest smaczna, intensywnie reklamowana, tania, przetworzona żywność i ludziom łatwo jest dostarczać więcej kalorii niż potrzebują, co dodatkowo pogłębia powszechny obecnie siedzący tryb życia. Eksperci zauważają, że pomimo dziesięcioleci podawania informacji i prowadzenia programów w zakresie zdrowia publicznego wzywających ludzi do jedzenia mniej i do wyższej , wskaźniki otyłości i chorób związanych z otyłością stale rosły.

Teraz uczeni z Harvard Medical School wskazują na poważne wady modelu bilansu energetycznego, argumentując, że model alternatywny, węglowodanowo-insulinowy, lepiej wyjaśnia otyłość i przyrost masy ciała. Co więcej, model węglowodanowo-insulinowy wskazuje drogę do skuteczniejszych i stabilnych strategii kontroli wagi.

To nowe wyjaśnienie oznacza, że przejadanie się nie jest główną przyczyną . Zamiast tego model węglowodanowo-insulinowy wskazuje, że obecna epidemia otyłości wynika z nadmiernej ilości w diecie produktów o wysokim : w szczególności z nadmiaru przetworzonych, szybko przyswajalnych węglowodanów. Takie artykuły wywołują reakcje hormonalne, które istotnie zmieniają nasz metabolizm, prowadząc do magazynowania tłuszczu, przyrostu masy ciała i otyłości.

Kiedy jemy wysoko przetworzone , organizm zwiększa wydzielanie insuliny i hamuje wydzielanie glukagonu. To z kolei daje znak komórkom tłuszczowym, aby gromadziły więcej kalorii, pozostawiając ich mniej dla zasilania mięśni i innych aktywnych metabolicznie tkanek. Mózg ocenia, że organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości energii, a to skutkuje uczuciem głodu. Co więcej, metabolizm może spowolnić, gdy organizm stara się oszczędzać energię i paradoksalnie możemy być , nawet gdy ciągle gromadzimy nadmiar tłuszczu.

Aby zrozumieć „epidemię" otyłości, musimy wziąć pod uwagę nie tylko to, ile jemy, ale także jak nasza dieta wpływa na gospodarkę hormonalną i metabolizm. Uznając, że wszystkie kalorie są takie same dla organizmu, model bilansu energetycznego pomija ten kluczowy element całego mechanizmu.

Uznanie modelu węglowodanowo-insulinowego za prawdziwy oznacza radykalne zmiany w kontroli wagi i leczeniu otyłości. Zamiast nakłaniać ludzi do jedzenia mniej, co zazwyczaj i tak nie działa w dłuższej perspektywie, trzeba bardziej skoncentrować się na tym, co jemy. Należy po prostu ograniczyć ilość szybko przyswajalnych węglowodanów w codziennym jadłospisie, radzą eksperci.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć