Strona głównaZdrowiePrzejadanie się a łagodne zaburzenia poznawcze

Przejadanie się a łagodne zaburzenia poznawcze

Starsze osoby, które zbyt dużo jedzą, są bardziej zagrożone zaburzeniami pamięci, ostrzegają uczeni. Ludzie w wieku 70 lat i starsi, którzy codziennie dostarczają sobie od 2 143 do 6000 kalorii, mogą mieć dwukrotnie wyższe ryzyko osłabienia pamięci, które może być wczesnym objawem choroby Alzheimera.
Przejadanie się a łagodne zaburzenia poznawcze - Przejadanie się może mieć negatywny wpływ na zdrowie mózgu. To brzmi jak banał, ale musimy być świadomi dziennej dawki kalorii. Najważniejsze jest jedzenie z umiarem - mówi Yonas Geda, profesor neurologii i psychiatrii w Mayo Clinic w Scottsdale w Arizonie.

Do badań zebrano dane ponad 1 200 osób w wieku 70-89 lat. U 163 uczestników zdiagnozowano .

Wszyscy uczestnicy wypełnili kwestionariusz dotyczący nawyków żywieniowych, na podstawie którego wyliczono ilość codziennie dostarczanych organizmowi kalorii. Podzielono uczestników na trzy grupy - pierwsza konsumowała od 600 do 1526 kcal dziennie, druga - od 1526 do 2143, zaś trzecia od 2143 do 6000.

Osoby, które jadły najwięcej, miały dwa razy wyższe ryzyko łagodnych zaburzeń poznawczych w porównaniu do uczestników jedzących najmniej. Nie zanotowano znacznego wzrostu prawdopodobieństwa problemów z pamięcią wśród osób z drugiej grupy. Ustalenia pozostały ważne po uwzględnieniu historii chorób takich jak udar czy , etc. Brano również pod uwagę edukację, której poziom ma wpływ na ryzyko rozwoju zaburzeń poznawczych.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy