Strona głównaZdrowiePrzed zmierzeniem ciśnienia krwi trzeba się uspokoić

Przed zmierzeniem ciśnienia krwi trzeba się uspokoić

Kiedy w pośpiechu udajesz się na wizytę lekarską i tuż po wejściu do gabinetu mierzone jest twoje ciśnienie krwi, odczyt nie jest adekwatny.
Przed zmierzeniem ciśnienia krwi trzeba się uspokoić [fot. Peter Holmes from Pixabay]
Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez zespół pielęgniarek, skurczowe może być średnio o 14 punktów wyższe, jeśli zostanie zmierzone natychmiast po przybyciu do gabinetu badań, a dodatkowo pacjent nie będzie siedział na krześle podpierającym plecy i ze stopami płasko położonymi na podłodze. Wszyscy uczestnicy badania mieli niższe pomiary skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi, jeśli siedzieli na krześle, a nie stali.

Poziom ciśnienia krwi uważany za prawidłowy wynosi nie więcej niż 120/80. zaś według American Heart Association zaczyna się od odczytu 140/90 w dwóch kolejnych pomiarach. Wobec tego odkryta 14-punktowa różnica może oznaczać wahanie między dobrym stanem zdrowia a niedokładną diagnozą.
Obecnie większość pacjentów zostaje umówiona na wizytę, siada przy stole i natychmiast mierzone jest ich ciśnienie krwi. Nasze badanie potwierdziło technikę zalecaną przez American Heart Association, zgodnie z którą pacjenci powinni siedzieć w spokojnym otoczeniu ze stopami płasko na podłodze, opierając plecy o krzesło przez co najmniej pięć minut przed wykonaniem pomiaru ciśnienia krwi na ramieniu na poziomie serca. Zbyt często tak się nie dzieje - mówi Melly Turner, autorka badań.
Odkryto, że odczyt ciśnienia krwi w takiej pozycji, jaką opisano powyżej, i po takim czasie od wejścia do gabinetu zapewnia dokładniejsze wyniki niż najczęstsze podejście. Uwzględniono tu też tzw. „syndrom białego fartucha", czyli możliwe zmiany w pomiarach wywołane przebywaniem w placówce medycznej i w otoczeniu personelu medycznego noszącego fartuch - nie stwierdzono tu statystycznie ważnych odchyleń.

- Pacjenci powinni wiedzieć, jakie jest ich ciśnienie krwi. Jeśli zdiagnozowano u nich nadciśnienie, muszą mieć świadomość, jaki powinien być cel, jeśli chodzi o poziom ciśnienia i jak to osiągnąć. Wymaga to wprowadzenia niezbędnych zmian w stylu życia, takich jak: stosowanie zbilansowanej diety, zmniejszenie ilości tłuszczu i soli w diecie, a także wykonywanie przez co najmniej 30 minut aktywności fizycznej przez większość dni w tygodniu - wyjaśnia Turner.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy