Strona głównaZdrowiePrzed udarem chroni... poczucie szczęścia

Przed udarem chroni... poczucie szczęścia

Nie ma sensu się złościć. Warto uczyć się zachowywać stoicki spokój, ponieważ taka postawa przekłada się na realnie niższe ryzyko problemów zdrowotnych. Ustalono np., że osoby zadwolone z życia mogą liczyć na niższe ryzyko udaru.
Przed udarem chroni... poczucie szczęścia [© Robert Kneschke - Fotolia.com] Badania wykazały, że depresja i gniew mogą się wiązać ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, nadciśnieniem i .

Uczeni z University of Texas Medical Branch w Galveston ocenili wpływ poziomu dobrostanu i objawów na ryzyko udaru. Okazało się, że starsi ludzie, którzy czują się , wydają się cechować pewną ochroną przed udarem. Osoby w podeszłym wieku z wysokim poziomem objawów depresyjnych częściej zmagały się z udarem. Poczucie nieszczęścia wydaje się mieć działanie szkodliwe dla stanu zdrowia.

W ramach badania ponad 4 tysiące kobiet i mężczyzn zgodziło się lub zaprzeczyło 20 stwierdzeniom. Wśród nich były takie zdania, jak: „Trudno było mi się pozbyć smutku czy „Ludzie byli nieprzyjaźni", czy „Czułem, że byłem tak samo dobry, jak inni ludzi", „Byłem szczęśliwy" i „Cieszyłem się życiem".

Ci, którzy odpowiedzieli twierdząco na pozytywne wypowiedzi, cechowali się niższym ryzykiem wystąpienia w ciągu sześciu lat od badania niż pozostali. Jakie są tego przyczyny? Najprawdopodobniej dzieje się tak dlatego, że osoby niezadowolone ze swojego życia słabiej o siebie dbają i prowadzą bardziej ryzykowny dla zdrowia styl życia.

W innym badaniu uczonych z Uniwersytetu w Pittsburghu wykazali, że panie, które są przygnębione i złe, są bardziej narażone na stwardnienie tętnic czy miażdżycę, a także częściej prowadzą styl życia, który może skutkować miażdżycą (np. znacznie częściej paliły papierosy czy były nieaktywne fizycznie.

Okazuje się zatem, że choroby psychiczne mają także znaczenie dla problemów fizycznych. Jak mówią eksperci, ludzie doświadczający zaburzeń psychicznych powinni być też diagnozowani w kierunku takich problemów zdrowotnych, takich jak czy udar.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy