Strona głównaZdrowiePrzeciwutleniacze z alg (Ecklonia cava) pomogą zapobiec chorobie Parkinsona

Przeciwutleniacze z alg (Ecklonia cava) pomogą zapobiec chorobie Parkinsona

Choroba Parkinsona to schorzenie neurodegeneracyjne spowodowane utratą neuronów produkujących dopaminę, neuroprzekaźnik niezbędny dla kontroli motorycznej i funkcji poznawczych. Wraz ze starzeniem się społeczeństw liczba pacjentów z chorobą Parkinsona gwałtownie rośnie, stąd szuka się nowych sposobów na zmniejszenie ryzyka jej rozwoju.
Przeciwutleniacze z alg (Ecklonia cava) pomogą zapobiec chorobie Parkinsona [fot. misshuynhnghi from Pixabay]
Choroba Parkinsona jest wywoływana przez uszkodzenie neuronów spowodowane nadmierną produkcją reaktywnych form tlenu. Tłumienie tego procesu jest niezbędne, ponieważ jest śmiertelne dla neuronów dopaminergicznych, które kontrolują neuroprzekaźniki .

Obecnie dostępne jest jedynie leczenie objawowe, dlatego medycy starają się opracować strategie terapeutyczne i metod zapobiegania . Teraz na Osaka Metropolitan University potwierdzono fizjologiczny wpływ polifenoli z alg Ecklonia cava na zapobieganie chorobie Parkinsona.

Przeprowadzono dwa rodzaje testów funkcji motorycznych na myszach z chorobą Parkinsona, którym podawano doustnie przez tydzień, a następnie rotenon (owadobójczy środek, o którym wiadomo, że sprzyja chorobie Parkinsona). Wyniki wykazały, że osłabiona przez rotenon funkcja motoryczna została przywrócona. Zaobserwowano również poprawę funkcji motorycznych jelit i struktury błony śluzowej jelita grubego, specjalnej tkanki pokrywającej jelito.

Ponadto eksperymenty komórkowe potwierdziły biochemiczną interakcję zapobiegawczego działania Ecklonia cava. Wyniki pokazały, że przeciwutleniacze aktywują enzym AMPK (kinaza białkowa aktywowana monofosforanem adenozyny), wewnątrzkomórkowy „czujnik" energii, a także hamują produkcję reaktywnych form tlenu, które powodują śmierć komórek neuronalnych.

- Badanie to sugeruje, że przeciwutleniacze z Ecklonia cava mogą zmniejszać uszkodzenia neuronów poprzez aktywację AMPK i hamowanie wewnątrzkomórkowej produkcji reaktywnych form tlenu - mówi prof. Akiko Kojima-Yuasa, współaitor badań - Mamy nadzieję, że Ecklonia cava będzie skutecznym składnikiem zapobiegania chorobie Parkinsona - dodaje.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy