29-01-2025
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Dieta bogata w przeciwutleniacze, czyli zawierająca m. in. karczochy, borówki i orzechy pekan, może powstrzymać główną przyczynę utraty wzroku związanej z wiekiem w krajach rozwiniętych.
Odkryto powiązanie między dwoma procesami w siatkówce - ich połączenie przyczynia się do choroby zwanej zwyrodnieniem plamki żółtej. Odkryto, że przeciwutleniacze zakłócają to powiązanie i wydłużają żywotność niezastąpionych fotoreceptorów i innych komórek siatkówki.
- Implikacja jest taka, że osoby zagrożone zwyrodnieniem plamki żółtej mogą uchronić się przed tą chorobą, spożywając - mówi Heidi Vollmer-Snarr z Uniwersytetu Columbia.
W związku ze starzeniem się wielu społeczeństw (AMD) będzie coraz powszechniejszym problemem. Osoby dotknięte tą chorobą najpierw tracą widzenie centralne i tymczasowo dostosowują się, polegając bardziej na widzeniu peryferyjnym. Niektórzy ostatecznie tracą całkowicie. Dr Paul Bernstein z Moran Eye Center na University of Utah twierdzi, że dokładne mechanizmy zwyrodnienia plamki żółtej pozostają niezrozumiałe.
Nowe badania ujawniają destrukcyjną synergię między zwiększonym poziomem związku o nazwie A2E a uszkodzeniem komórkowych „elektrowni" zwanych mitochondriami. A2E jest naturalnym produktem ubocznym aktywności komórkowej, który w przeciwieństwie do innych substancji nie ulega rozkładowi ani nie jest usuwany przez organizm. Problem pojawia się, gdy A2E napotyka stres oksydacyjny wywołany ekspozycją na światło. W takich okolicznościach zakłóca produkcję energii w mitochondriach. Wynikający z tego niedobór energii uniemożliwia codzienne czyszczenie i konserwację fotoreceptorów oraz innego rodzaju komórek siatkówki.
W rezultacie następuje większe nagromadzenie A2E, a cykl destrukcji przyspiesza śmierć ważnych komórek wzrokowych, których nie można zastąpić po obumarciu.
Eksperymenty przeprowadzone na komórkach wzrokowych szczurów, krów i ludzi wykazały, że przeciwutleniacze mogą całkowicie przeciwdziałać uszkodzeniom.
Na podstawie:
Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »