Strona głównaZdrowieProzdrowotne właściwości świątecznego jedzenia

Prozdrowotne właściwości świątecznego jedzenia

Świąteczne przysmaki i prozdrowotne korzyści? Wydaje się, że to nie idzie w parze. A jednak - wszystko zależy od tego, czy zachowamy umiar i jak przyrządzimy tradycyjne potrawy. Rozsądne pałaszowanie bożonarodzeniowych smakołyków, nie porzucanie aktywności fizycznej i gotowanie z mniejszą ilością tłuszczu oraz soli zapewni nie tylko dobre samopoczucie, ale i przyda energii dzięki bogatym wartościom odżywczym.
Prozdrowotne właściwości świątecznego jedzenia [© teressa - Fotolia.com]

Ryby

Wśród potraw wigilijnych królują . Są dobrym źródłem białka - podobnie jak mięso - ale zawierają jednocześnie wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Ponadto morskie ryby stanowią doskonałe źródło wielu minerałów, m. in. jodu, fluoru, wapnia, fosforu, magnezu. Zawierają relatywnie niewielką ilość kalorii i cholesterolu.

Najlepiej przygotowywać potrawy z ryb gotując je lub piekąc. Smażenie jest niewskazane, bowiem ryby chłoną tłuszcz stając się ciężkim, nadmiernie tłustym posiłkiem. Warto też ograniczyć dodatki w postaci oleju, majonezu, czy sosu, ponieważ znacznie zwiększają kaloryczność posiłku.

Kapusta

W różnej postaci zjawia się na wigilijnym stole, ale jej obecność jest obowiązkowa. zawiera m. in. sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoteny, witaminę B1, B2, kwas nikotynowy, kwas pantotenowy, witaminę B6, kwas foliowy, witaminę C, kwas szczawiowy.

Czerwona również jest bogata w rozmaite składniki odżywcze (oprócz tych, które zawiera biała kapusta, m. in. witaminę E i K), a także antyoksydanty, które zmniejszają ryzyko wielu nowotworów oraz witaminę C, która dba o zdrowie skóry i tkanki kostnej.

Czekolada

Tej nie zabraknie podczas polskich Świąt. Chętnie jadamy ją przy kawie lub jako dodatek do słodkich wypieków. Choć to produkt o wysokiej kaloryczności i powinien być spożywany w umiarkowanych ilości, jednakże ciemna czekolada zawiera magnez i wiele bioaktywnych związków, które pomogą utrzymać dobre zdrowie układu krążenia.

Związki w kakao wydaje się być pomocne w obniżaniu wysokiego ciśnienia krwi, a flawonoidy czynią krew mniej lepką i zapobiegają tworzeniu się zakrzepów.

Indyk

Potrawy z indyka to świąteczna tradycja kultywowana szczególne w Wielkiej Brytanii i Francji, ale i polskie gospodynie coraz częściej przekonują się do nich. Bardzo słusznie, bowiem mięso z indyka odznacza się wysokim poziomem białka, a jednocześnie małą ilością tłuszczów nasyconych, w które bogate jest czerwone mięso.

Indyk ma niższy poziom cholesterolu niż kurczak, wieprzowina lub wołowina i jest szczególnie dobry dla dzieci, ponieważ zawiera selen i cynk, które odpowiadają m. in. za wzrost.

Wino

To popularny dodatek do świątecznych potraw także w naszym kraju. Wino zawiera resweratrol, związek, który wykazuje właściwości ochronne dla układu sercowo-naczyniowego. Ponadto umiarkowane picie alkoholu zapobiega nie tylko problemom z sercem, ale i obniża ryzyko typu 2.

Sałatki

Stanowią nieodłączny element świątecznego menu. Tradycyjna sałatka z marchwią, selerem, groszkiem, kukurydzą, ogórkiem, pietruszką, etc. to prawdziwa bomba witaminowa. Warto jednak ograniczyć tu ilość dodanego majonezu, który może uczynić z tego dania także bombę kaloryczną.

Kasztany

Francuzi nie wyobrażają sobie Świąt Bozego Narodzenia bez Bouche de Nöel, ciasta, które przypomina polano. Jedną z popularnych wersji tego deseru jest ta z dodatkiem kasztanów -stanowią one tradycyjny element świątecznej kuchni niektórych europejskich nacji (np. Belgów, Francuzów). Kasztany zawierają duże ilości węglowodanów i witaminy C oraz witaminę B6 i kwas foliowy, które zmniejszają ryzyka chorób serca. Zawiera także mniej tłuszczu w porównaniu do innych orzechów.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy