Strona głównaZdrowieProtezy zębowe wymagają regularnej pielęgnacji. Tak jak naturalne zęby

Protezy zębowe wymagają regularnej pielęgnacji. Tak jak naturalne zęby

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Proteza zębowa zdejmowana na noc i odkładana do szklanki z wodą. Taki obraz "pielęgnacji" trzeciego w życiu garnituru zębów nadal tkwi w świadomości wielu osób. A tak naprawdę odkładanie protezy zębowej na noc do naczynia z wodą to najlepsza droga do rozwoju infekcji wewnątrz jamy ustnej. Jak temu zapobiec? Dbając należycie o higienę protezy.

Proteza zębowa: dbaj o nią jak o własne zęby

© rh2010 - Fotolia.comChoć protezom zębowym nie grozi próchnica, należy dbać o ich higienę. Zmiany próchnicze wprawdzie im nie grożą, ale inne przypadłości dotyczące naturalnych zębów już owszem. Na powierzchni protez zębowych rozwijają się bakterie, tworzy się płytka nazębna i kamień, pozostają resztki pokarmów. W przypadku naturalnych zębów wystarczą regularne zabiegi higieniczne: szczotkowanie, nitkowanie, płukanie. A jak dbać o to, by sztuczne zęby nie zarosły kamieniem i nie pokryły się bakteryjnym osadem? Tak samo – szczotkując je.

Utrzymywanie protezy w należytym stanie higienicznym jest też bardzo ważne dla pozostałych, zdrowych zębów. Bakterie namnażające się na protezie zębowej mogą bowiem zagrozić zębom oraz dziąsłom, przyspieszając rozwój próchnicy czy paradontozy oraz powodując w ustach stany zapalne. Poprawnie pielęgnowana proteza zębowa znacznie dłużej też służy, co przekłada się na konkretne korzyści finansowe – można ją wtedy rzadziej wymieniać na nową.

© Alina G - Fotolia.comJak wygląda prawidłowa pielęgnacja protezy zębowej? Dość podobnie jak naturalnych zębów, gdyż i zagrożenia są podobne. To właśnie dlatego protezy zębowe należy czyścić każdego dnia, bo – tak samo jak naturalnym zębom – zagraża im płytka nazębna oraz kamień. Jeśli nie usuwa się tych zanieczyszczeń na bieżąco, to ich późniejsze oczyszczenie może okazać się dość kosztowne. A proteza zębowa pokryta nawet cienką warstwą kamienia wygląda nie dość że nieestetycznie, to może powodować dodatkowe podrażnienia dziąseł czy podniebienia lub nawet uniemożliwiać poprawne jej mocowanie. Nie bez znaczenia jest również aspekt higieniczny – niestarannie oczyszczona proteza zębowa może być przyczyną przykrej woni z ust.

Pasta, szczoteczka, tabletki i proszek do czyszczenia

Dbanie o protezy zębowe to kwestia i estetyki i higieny. Tak samo jak naturalne uzębienie, protezy zębowe należy codziennie oczyścić za pomocą specjalnej pasty i Protefix HIGIENA . Szczoteczka taka w porównaniu do tych do zębów ma twardsze włosie, a dzięki specjalnemu kształtowi ułatwia utrzymanie w czystości trudno dostępnych miejsc.

Również i samo mycie wygląda nieco inaczej:
  • W umywalce należy umieścić ściereczkę do mycia, aby – w razie upuszczenia – proteza zębowa nie została uszkodzona. Następnie trzeba opłukać protezę pod bieżącą wodą.
  • Wyszczotkować protezę zębową przy użyciu i specjalnej szczoteczki do protez zębowych.
  • Na koniec należy powtórnie dokładnie opłukać protezę pod bieżącą wodą.
Idealnym wyborem jest Protefix HIGIENA Pasta czyszcząca do protez zębowych.

© nemo1963 - Fotolia.comJednak tak samo, jak w przypadku naturalnego uzębienia, nie zawsze jesteśmy w stanie usunąć zabrudzenia za pomocą szczoteczki i regularnego mycia. Nie wszystkie rodzaje zabrudzeń da się przecież usunąć za pomocą szczoteczki i delikatnej pasty… Gdy zabrudzenia zębów są znaczne, wówczas najczęściej wybieramy się do lekarza dentysty na specjalistyczny zabieg usuwania kamienia z zębów czy kieszonek dziąsłowych.

Odpowiednikiem takiej wizyty u lekarza dentysty jest regularne czyszczenie protezy zębowej za pomocą aktywnych tabletek czyszczących (np. Protefix HIGIENA Aktywnych do protez zębowych), rozpuszczalnych w wodzie. Sam zabieg czyszczenia jest banalnie prosty – protezę zębową po prostu wkłada się na około 10 minut do wody z rozpuszczoną tabletką czyszczącą, po czym wystarczy protezę zębową tylko opłukać pod bieżącą wodą i voila – możemy cieszyć się czystym, pięknym uśmiechem. Aktywne tabletki czyszczące usuwają z protez zębowych nawet 99,9 procent bakterii, co znacząco poprawia stan higieny jamy ustnej.

Alternatywnym rozwiązaniem jest Protefix HIGIENA . Jego dodatkowym atutem jest jednak szybkie działanie i wydajność. Wyczyści on nawet mocno zabrudzoną protezę w zaledwie 3 minuty, usuwając naloty i przebarwienia oraz pozostawiając przyjemny zapach.
Systematycze czyszczenie protez zębowych pozwala zaoszczędzić na wizytach u lekarza dentysty-protetyka, dobrze utrzymanych protez nie trzeba przecież często poddawać naprawom.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

Zobacz także

 

 

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X