Strona głównaZdrowieProsty sposób na stres - więcej warzyw i owoców w diecie

Prosty sposób na stres - więcej warzyw i owoców w diecie

Zwiększ ilość warzyw i owoców w diecie - w ten sposób nie tylko poprawisz swoje zdrowie fizyczne, ale i osłabisz poziom doświadczanego stresu.
Prosty sposób na stres - więcej warzyw i owoców w diecie [fot. andreas N from Pixabay]
Jak mówią badacze z Edith Cowan University (ECU), zwiększenie ilości warzyw i owoców w jadłospisie sprzyja osłabianiu odczuwanego na co dzień stresu.

W badaniu sprawdzono związek między spożyciem owoców i warzyw a poziomem u ponad ośmiu tysięcy Australijczyków w wieku 25 - 91 lat. Odkryto ujawniły, że osoby, które jadły co najmniej 470 gramów owoców i warzyw dziennie, miały o 10 procent niższy poziom stresu niż ci, którzy serwowali sobie mniej niż 230 gramów tych produktów. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jedzenie co najmniej 400 gramów owoców i warzyw każdego dnia.

- Okazało się, że ludzie jedzący więcej są mniej zestresowani niż pozostali, co sugeruje, że dieta odgrywa kluczową rolę w dobrym samopoczuciu psychicznym - mówi Simone Radavelli-Bagatini z Instytutu Badań nad Żywieniem ECU.

Problemy psychiczne coraz częstsze


Choroby psychiczne są coraz powszechniejszym problemem w Australii i na całym świecie. Około jeden na dwóch Australijczyków doświadczy w swoim życiu jakichś kłopotów ze zdrowiem psychicznym. Na całym świecie około 1 na 10 osób cierpi na zaburzenia mentalne.

Jak wskazuje Radavelli-Bagatini, pewien poziom stresu jest uważany za normalny, ale długotrwałe napięcie czy nerwowość może znacząco wpłynąć na zdrowie psychiczne. - Długotrwały i nieregulowany stres może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, w tym , cukrzycy, depresji i . Dlatego musimy znaleźć sposoby zapobiegania i łagodzenia problemów ze zdrowiem psychicznym w przyszłości - mówi Radavelli-Bagatini.

Korzyści ze zdrowej diety są już dobrze znane, ale okazuje się, że wciąż wielu ludzi nie jada zalecanych pięciu porcji warzyw i owoców dziennie. - Poprzednie badania wykazały związek między spożyciem owoców i warzyw a stresem u młodszych ludzi, ale teraz obserwujemy podobne wyniki u osób w każdym wieku - zauważa Radavelli-Bagatini.

Jedzenie a nastrój

Chociaż mechanizmy wpływu owoców i warzyw na stres są nadal niejasne, eksperci sądzą, że główne składniki odżywcze mogą tu być istotnym czynnikiem.
Warzywa i owoce zawierają ważne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, flawonoidy i karotenoidy, które mogą zmniejszyć stan zapalny oraz stres oksydacyjny, a tym samym poprawić samopoczucie psychiczne. Jak wiadomo, stany zapalne oraz i stres oksydacyjny w organizmie mogą prowadzić do nasilenia stresu, niepokoju i obniżenia - mówi Radavelli-Bagatini - Te odkrycia zachęcają do dalszych badań nad dietą, a konkretnie nad tym, jakie owoce i warzywa zapewniają największe korzyści dla zdrowia psychicznego.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy