Strona głównaZdrowieProsty sposób na niepokój - aromaterapia z lawendą

Prosty sposób na niepokój - aromaterapia z lawendą

Lawenda jest jednym z najpowszechniej wykorzystywanych w aromaterapii zapachów. Sprawdza się m. in. jako „pachnidło" w świecy i olejek do kąpieli - nie tylko dlatego, że zapach tej rośliny jest uważany za przyjemny, ale także ze względu na jego realnie relaksujący efekt. Nowe badania potwierdzają, że aromat lawendowy pomaga osłabić niepokój.
Prosty sposób na niepokój - aromaterapia z lawendą [Fot. Madeleine Steinbach - Fotolia.com]
Uczeni z Uniwersytetu Kagoshima w Japonii przeprowadzili badania, z których wynika, że zapach linalolu, składnika z zawartością lawendy, wykazywał działanie przeciwlękowe u myszy. Okazało się, że woń ta oddziałuje na te same receptory kwasu gamma-aminomasłowego A (GABAAR), które reagują na benzodiazepiny, medykamenty o działaniu przeciwlękowym.

Autorzy badań wskazują, że diazepam musi dostać się do krwioobiegu, by oddziaływać na wspomniane receptory, tymczasem, jeśli chodzi o linalol, wystarczyło, że zwierzęta czuły jego zapach, aby relaksujące działanie było u nich wyraźne. Co więcej, diazepam może wywoływać różne skutki uboczne, w tym problemy z pamięcią, , zawroty głowy, , etc. W przypadku lawendy zaś nie odnotowano negatywnych skutków ubocznych.

W medycynie ludowej od dawna uważano, że zapachowe związki pochodzące z ekstraktów roślinnych mogą osłabić , mówią uczeni. Dotychczasowe badania pokazywały, że olejek lawendowy może obniżyć ciśnienie krwi i poprawić nastroju oraz działać uspokajająco, nie było jasne jednak, dlaczego zapach ten dawał taki efekt. Teraz jest jasne, że oddziałuje na receptory będące głównym neurprzekaźnikiem hamującym w ośrodkowym układzie nerwowym.

Wspomniane odkrycia mogą być kolejnym krokiem do klinicznego zastosowania linalolu dla osłabienia niepokoju. Przykładowo, może być przydatny w łagodzeniu stresu przed zabigami chirugicznymi, mając wpływ na skuteczniejsze działanie znieczulenia. Poza tym może stanowić jedną z możliwości terapuetycznych u osób, u których utrudnione jest stosowanie klasycznych farmaceutyków zmniejszających poziom odczuwanego niepokoju. Ze statystyk wynika, że aż 40 proc. ludzi na całym świecie zmaga się z zaburzeniem związanym z niepokojem w jakimś momencie życia.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:35:01, 25-10-2018 ~gość: 195.189.88.xxx

    Mi niekiedy potrafi tak z nerwów ciśnienie skoczyć.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy