Strona głównaZdrowieProfilaktyka chroni serce przed zawałem

Profilaktyka chroni serce przed zawałem

Działania prewencyjne najlepiej uchronią nas przed chorobą. O profilaktykę zawału serca powinniśmy zadbać zawczasu, w młodym wieku kiedy jest czas i chęci na zmianę trybu życia.

Zwykle jest tak, że nasze serce wcześniej wysyła nam sygnały, że coś jest „nie tak". Kiedy powinniśmy udać się do kardiologa, aby zapobiec tak nagłemu zdarzeniu jak zawał serca?

Często to nieprawda, że serce wysyła sygnały, nierzadko nie wysyła kompletnie żadnych sygnałów i pierwszym objawem choroby wieńcowej czy miażdżycy tętnic wieńcowych jest zawał serca, który uda się przeżyć albo nie. Dlatego warto o tym rozmawiać. Miażdżyca, będąca przyczyną zawału serca czy udaru mózgu to taka choroba, na którą ludzie „pracują" przez wiele lat. Zaczynając od trybu życia, jeśli ktoś jest nieaktywny fizycznie, niewłaściwie się odżywia, ma nadwagę czy otyłość, pali papierosy, ma podwyższone stężenie cholesterolu, cukrzycę wtedy prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu, głównych groźnych powikłań miażdżycy jest znacząco wyższe.

Ból w klatce piersiowej, typowy dla choroby wieńcowej, duszności, gorsza tolerancja wysiłku, uczucie kołatania serca, omdlenia, zawroty głowy, wszystkie te objawy kardiologiczne są powodem, aby zgłosić się do lekarza, z tym, że występowanie tych objawów to informacja, że stopień zaawansowania choroby jest już wysoki. Krótko mówiąc o serce trzeba dbać i o nim myśleć nie wtedy, kiedy są objawy tylko wtedy, kiedy jest czas na zmianę trybu życia.

Jaka jest najlepsza prewencja przed zawałem serca?

Najlepszą prewencją przed zawałem serca jest właściwe odżywianie, aktywność fizyczna, niepalenie papierosów oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem. Właściwy sposób żywienia oznacza ograniczenie kalorii, zwłaszcza pochodzących z tłuszczów zwierzęcych, ograniczenie soli. Należy używać tłuszczów roślinnych, jeść więcej błonnika, warzyw, owoców, orzechów, roślin strączkowych. Aktywność fizyczna jest opisana ilościowo w zaleceniach prewencyjnych i terapeutycznych, wiadomo, ile trzeba minimum ćwiczyć, aby to miało efekt prewencyjny czy leczniczy.

Trzeba podkreślić jak ważne jest niepalenie papierosów. Może to zabrzmi banalnie, ale uważam że również istotną kwestią jest wsparcie bliskich - relacje z nimi oraz właściwa komunikacja. Wyżej wymienione rzeczy, kreują nasz tryb życia, a to on głównie wpływa na ryzyko sercowo-naczyniowe, ryzyko powstawania udaru mózgu czy zawału serca. Dodatkowo wiele tych aspektów jest proonkogennych, czyli jeśli człowiek jest otyły, niewłaściwie się odżywia, używa za dużo tłuszczów zwierzęcych, tłuszczów trans oraz mało się rusza, to także zwiększa ryzyko wielu chorób nowotworowych. Niebezpieczne jest uleganie modom na różnego rodzaju diety np. bezglutenową, gdyż stosowanie jej bez medycznego powodu może zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2, której występowanie w dużym stopniu zależy od stylu życia.

A jeśli już przebyliśmy zawał, jakie są zalecenia dla osób po zawale?

W kardiologii posługujemy się wytycznymi, które w bardzo precyzyjny sposób, określają sposób postępowania farmakologicznego i niefarmakologicznego pacjenta po zawale. Jest grupa leków, które u pacjenta po zawale bezwzględnie należy stosować, są to statyny, leki obniżające cholesterol. Odpowiedni poziom cholesterolu to kluczowy element zmniejszający ryzyko kolejnych ostrych epizodów niedokrwiennych.

Kolejną ważną kwestią jest kontrola nadciśnienia tętniczego, ponieważ u pacjenta po zawale istnieje większe ryzyko wystąpienia niewydolności serca. Używamy beta-blokerów, aby zwolnić rytm serca oraz wyciszyć współczulną część układu autonomicznego organizmu. Inną ważną interwencją jest stosowanie leków hamujących tzw. układ renina-angiotensyna-aldosteron (są to inhibitory konwertazy lub sartany). Wszystkie w/w leki są niezbędne dla utrzymania efektu interwencyjnego leczenia zawału serca w ostrej fazie.

Do niefarmakologicznych zaleceń należą te wszystkie, które są wymieniane również jako prewencja, czyli zdrowa dieta - zmniejszenie masy ciała w przypadku nadwagi, ruch oraz niepalenie. Pewną nowością jest zalecenie, by nie tyle rozważyć, co zaszczepić pacjenta przeciwko grypie. Szczepienie to zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca czy kolejnej choroby serca, destabilizacji blaszki miażdżycowej, hospitalizacji.


Artykuł jest częścią kampanii „Senior w centrum uwagi". Wszystkie materiały dostępne na portalu


Profilaktyka chroni serce przed zawałemAutor: Prof. dr hab. med. Artur Mamcarz
Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Wydział Lekarski WUM Międzyleski Szpital Specjalistyczny Warszawa
Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy