Strona głównaZdrowieProdukty, w których ukryty jest tłuszcz

Produkty, w których ukryty jest tłuszcz

Niektóre produkty mają „złą sławę" jeśli chodzi o ich wartości odżywcze. Powszechnie wiadomo np., że słodycze zawierają znaczne ilości kalorii i tłuszcze, które w nadmiarze bardzo szkodzą zdrowiu. Niemniej jednak są i takie przysmaki, które bezpośrednio nie kojarzą się z kalorycznością, a ich nadmiar skutkuje problemami z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.
Wszyscy wiemy, że czekoladki, ciasta i ciastka są „naładowane" kaloriami. Co zaś innymi powszechnie lubianymi pokarmami? Jeśli przed wakacyjnym wyjazdem, ogranicz wymienione poniżej produkty spożywcze.

Majonez

©  dream79 - Fotolia.comNa 100 g zwykłego majonezu przypada 70-80 g tłuszczu.

Warto zamienić majonez na jogurt z dodatkiem na przykład sosu sojowego bądź octu balsamicznego. Do sałatek rekomenduje się stosowanie odtłuszczonego jogurtu. Poza tym, dietetycy odradzają używania majonezu jako dodatku do kanapek z kurczakiem czy tuńczykiem - by wzmocnić smak, warto dodać zioła, czarny pieprz i plasterek pomidora.

Sosy sałatkowe

© SunnyS - Fotolia.comNa 100 g sosu zarówno gotowego jak i przygotowanego "z torebki" przypada od 30 do nawet 60 g tłuszczu.

Sałatki i surówki kojarzą nam sie z lekką, niskokaloryczną dietą. Przestają jednak takie być, gdy warzywa połączymy z sosem lub dressingiem na bazie oleju. Należy unikać kupowania gotowych dressingów w butelkach czy słoikach, a przygotowując samodzielnie taki sos, dodajmy więcej soku z cytryny czy octu balsamicznego niz octu. Dobrym pomysłem może być przygotowanie sosu zyupełnie bez tłuszczu i dodanie go do sałaty spryskanej wcześniej odrobiną oliwy.

Chipsy ziemniaczane

© robysaba - Fotolia.comNa 100 g chipsów tego rodzaju przypada 35 g tłuszczu.

Stały się powszechną przekąską i choć otwarcie eksperci ich podjadanie, są stałym elementem menu pubów, domowych imprez, kinderbalów, etc.

Zamiast chipsów poleca się popcorn, oczywiście w zdrowej wersji, tzn. najlepiej przygotowany na parze bez dodatku tłuszczu i soli Poza tym można sięgnąć po precle czy inne tego rodzaju przekąski o mniejszej ilości tłuszczu. Zawsze jednak warto przeczytać etykietę przed zakupem i szukać mniej słonych przekąsek, które są wolne od .

Masło orzechowe

© matka_Wariatka - Fotolia.comZawiera 50 g tłuszczu na 100 g produktu.

Masło orzechowe jest dobrym źródłem tłuszczów mono-nienasyconych, ale nie jest szczególnie dobra wiadomość dla tych, którzy chcą utrzymać ładną sylwetkę. Warto poszukać wersję produktu bez cukru, choć tłuszczu mieści w sobie tyle samo, oferuje mniejszą ilość kalorii. Należy też sprawdzić, czy w składzie oprócz orzechów nie ma olejów lub masła. Eksperci polecają ograniczenie spożycia masła orzechowego do kilku łyżeczek na tydzień.

Pełnotłusty nabiał

© Brebca - Fotolia.comZawiera od 3 (mleko) do nawet 60 g (niektóre sery, śmietanka) na 100 g.

Produkty mleczne dostarczają organizmowi niezbędnych składników, ale pełnotłuste wersje tych artykułów nie są polecane przez dietetyków, zawiera bowiem tłuszcze nasycone i przyczyniają się do podwyższenia poziomu złego cholesterolu w organizmie.

Produkty tego rodzaju zawierają ogromne ilości . Zamiast nich, jeśli preferujemy białą kawę, warto dolać do filiżanki trochę mleka z niską zawartością tłuszczu.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy